Rzecznik Departamentu Stanu USA oświadczył, że reżim Aleksandra Łukaszenki musi zaprzestać represji i natychmiast uwolnić Andżelikę Borys oraz wszystkich bezpodstawnie zatrzymanych. Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana przez milicję we wtorek, a w środę skazano ją na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej” – informuje portal Znadniemna.pl powołując się na PAP.

„Odnotowaliśmy wzrost działań wymierzonych przeciwko polskim dyplomatom oraz szerzej polskiej mniejszości na Białorusi, co jest całkowicie nie do przyjęcia”

– przekazał PAP rzecznik Departamentu Stanu USA.

Wcześniej w czwartek białoruskie władze do uwolnienia Borys i Andrzeja Poczobuta wezwała Komisja Europejska.

ZPB został w 2005 r. zdelegalizowany przez władze białoruskie, jednak pomimo tego prowadzi działalność. W sobotę podczas zjazdu organizacji Borys została ponownie wybrana na przewodniczącą ZPB.

Z kolei, pełniący obowiązki ambasadora USA w Polsce Bix Aliu zareagował na kolejne represje wobec Polaków na Białorusi, podaje portal Kresy24.pl.

“Będziemy nadal działać, aby pociągać białoruskie władze do odpowiedzialności i wzywać do zaprzestania systematycznych prześladowań”

– napisał między innymi.

Źródło: Znadniemna.pl, Kresy24.pl, Twitter