– Odbudujemy Notre Dame nawet jeszcze piękniejszą i chcę, żeby była skończona w ciągu pierwszych lat. Jesteśmy w stanie to zrobić – zadeklarował prezydent Francji Macron w specjalnym orędziu.

– Od nas zależy, czy zmienimy tę katastrofę w okazję do zjednoczenia się, z głęboką refleksją, czym jesteśmy i czym musimy być, by stać się lepszymi niż jesteśmy. Od nas zależy, jak podejdziemy do tego narodowego projektu – powiedział prezydent Francji.

Pożar, który wybuchł w świątyni, doprowadził do zawalenia się iglicy i dachu; struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Po prawej stronie pojawiły się głosy obaw i niepokoju dotyczące odbudowy. Czy świątynia będzie miejscem sacrum, czy multikulti? Takie obawy wyraził między innymi o. Dariusz Kowalczyk SJ, pisząc:

– Nie liczyłbym na jakiekolwiek ocknięcie się liberalno-lewicowych elyt europejskich z powodu pożaru katedry Notre Dame. Liczę jedynie, że nie wpadną na pomysł, aby Notre Dame odbudować jako świątynię wielokulturowości… – czytamy we wpisie

Źródło: TVP INFO, Twitter, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

W Paryżu płonie Notre-Dame – chrześcijański symbol Francji