Huragan Irma sieje zniszczenie. Dwie wyspy niemal doszczętnie zniszczone

Huragan Irma sieje zniszczenie. Dwie wyspy niemal doszczętnie zniszczone
Huragan Irma, który wczoraj przeszedł nad Karaibami osiągając maksimum w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, dotarł wieczorem na terytorium Portoryko i Dominikany. Na Karaibach zginęło 7 osób. W oczekiwaniu na huragan Kuba ogłosiła stan pogotowia alarmowego. Dwie karaibskie wyspy Saint-Martin i Barbuda są zniszczone w 90 procentach.

W Portoryko doszło do zerwania linii wysokiego napięcia; niemal połowa mieszkańców 3,4-milionowej wyspy jest pozbawiona prądu. Doszło do powodzi i lokalnych podtopień. Ludzie starają się nie opuszczać swych domostw i schronów, zgodnie z apelem, jaki skierował do Portorykańczyków, gubernator Rosello Nevares.

Na tym związanym z USA terytorium obowiązuje obecnie stan alertu sanitarnego ogłoszony przez ministra zdrowia USA, Toma Price’a. Gubernator Portoryko polecił wcześniej policji i Gwardii Narodowej rozpoczęcie ewakuacji zagrożonych powodziami obszarów na północy i na wschodzie wyspy.

Według szacunków amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Irma dotrze nad Florydę najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano. Zdaniem meterologów huragan ten utrzyma wysoką czwartą lub nawet piątą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Huraganowi towarzyszy wiejący z prędkością 300 km na godzinę wiatr i ulewne deszcze.

Huragan Irma uważany jest za jeden z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80. latach. Niestety, nie jest on jedynym zagrożeniem dla ludności państw położonych w tej części świata. Jak podaje NHC na Zatoką Meksykańską właśnie ukształtował się front burzowy Katia, który już wczoraj został zakwalifikowany jako huragan. Porywy wiatru osiągają tam już prędkość 120 km na godz. W ocenie Centrum ds. Huraganów, Katia będzie przez kilka dni pozostawać nad Zatoką Meksykańską. Z kolei w pobliżu Karaibów, na otwartym Atlantyku, powstał front burzowy Jose, któremu NHC przyznało w środę 3. kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.

https://twitter.com/WasilewskiTomek/status/905659412148232192

Docierają pierwsze informacje o skali zniszczeń spowodowanych przez Irmę.

Położona na północy francuska część wyspy Saint-Martin została zniszczona w 95 proc. po przejściu w środę huraganu Irma

Daniel Gibbs

rzewodniczący Rady Regionu

Poinformował o tym prefekt Gwadelupy, zamorskiego departmentu Francji, Eric Maire.

Francuska minister ds. terytoriów zamorskich, Annick Girardin oceniła wcześniej, że we francuskich wspólnotach zamorskich Saint-Martin i Saint-Barthelemy zginęły łącznie dwie osoby, a jeszcze dwie są ciężko ranne po przejściu huraganu Irma.

Ogromne zniszczenia zostały też odnotowane na położonej na Morzu Karaibskim wyspie Barbuda, która wchodzi w skład Wysp Podwietrznych. Po przejściu huraganu Irma przez tę wyspę, na 161 km kwadratowych „20 proc. budynków zostało zmiecionych z powierzchni ziemi” – powiedział w swym wystąpieniu telewizyjnym premier rządu państwa Antigua i Barbuda, Gaston Browne.

Jak ocenił, ucierpiało 95 proc. gospodarstw wiejskich i domów. Zniszczone zostały też budynki użyteczności publicznej: szpital i szkoły. Według wstępnych ocen zginęła jedna osoba. Zdaniem premiera ofiar wśród liczącej 1800 osób społeczności Barbudy może być jednak znacznie więcej.

https://twitter.com/TrumpEra_2017/status/905662081411596288

Jagiellonia.org / niezalezna.pl

Huragan Irma sieje zniszczenie. Dwie wyspy niemal doszczętnie zniszczone Ћого JAGIELLONIA.ORG huragan

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend