Litwa liczy również na solidarność Ukrainy w odmowie zakupu energii elektrycznej od Białoruski Elektrowni Jądrowej – informuje Charter97.org powołując się BelaPAN.

Podczas rozmowy telefonicznej 7 grudnia prezydenci Litwy i Ukrainy omówili sytuację na Białorusi i zgodzili się „wspólnie wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie w walce o wartości demokratyczne i prawa człowieka”. Gitanas Nausėda i Wołodymyr Zełenski oceniają sytuację na Białorusi jako napiętą.

PRZECZYTAJ:

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?

Widzimy, że obecna sytuacja nie poprawia się. Dlatego ogromne znaczenie ma przedłużenie unijnych sankcji przeciwko białoruskiemu reżimowi. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Ukrainy o przystąpieniu do pakietu sankcji UE wobec reżimu” – czytamy w oświadczeniu służby prasowej prezydenta Litwy.

Oprócz tego, litewski przywódca poinformował Zełenskiego o wynikach negocjacji ze Swiatłaną Cichanouską, które odbyły się 24 listopada.

Ponadto Nauseda powiedział, że Litwa liczy na solidarność Ukrainy i ma nadzieję, że Kijów odmówi zakupu energii elektrycznej wytwarzanej w Białoruski Elektrowni Jądrowej, która „nie spełnia wymogów ochrony środowiska i bezpieczeństwa jądrowego” – informuje biuro prasowe litewskiego prezydenta.

Jagiellonia.org

Obrazek: Zhuravel Yuriy