Za przyjęciem ustawy „O specyfice państwowej polityki w sprawie zapewnienia państwowej suwerenności Ukrainy na czasowo okupowanych terytoriach w obwodach donieckim i ługańskim” głosowało 280 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. Przeciwko było 36 posłów, 2 deputowanych wstrzymało się od głosu.

Ujęte w ustawię części Ukrainy zostały uznane prawnie za takie, w obrębie których uzbrojone oddziały i okupacyjna administracja Federacji Rosyjskiej przejęły i utrzymują ogólną kontrolę. Dokument określa, że czasowa okupacja przez Rosję terytorium Ukrainy, niezależnie od tego, ile trwa, jest nielegalna i nie przyznaje Rosji żadnych praw terytorialnych. Powstanie Zjednoczony Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy. Dotychczas oficjalnie Ukraina prowadzi w Donbasie tzw. operację terrorystyczną (ATO) koordynowaną przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. , który będzie koordynował wszelkie działania w tym regionie; dotychczas zajmowała się tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO). Zadowolenie z powodu uchwalenia ustawy wyraził prezydent tego kraju Petro Poroszenko.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślił, że ustawa jest to znak zarówno dla Donbasu, jak i dla Krymu, że te terytoria to „nieodłączna część Ukrainy”.

Moskwa natychmiast zareagowała na uznanie Federacji Rosyjskiej na Ukrainie jako agresora. Rosyjskie MSZ podało na swojej stronie internetowej, że Ukraina przyjmując ustawę o reintegracji Donbasu „zakopuje” porozumienia mińskie i format normański.

Źrodło: Kresy24.pl, Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

To nie „separatyści”, ale Rosja. Departament Stanu USA oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

„Nie wiem, gdzie jest granica cynizmu? Agresor skarży się, że ofiara nadal się opiera” – szef MSZ Litwy jest oburzony oświadczeniem Rosji

Departament stanu USA: Rosja zarządca bojowcami

Konflikt we wschodniej Ukrainie jest bezpośrednią agresją ze strony Rosji – Departament Stanu

Identyfikacja rosyjskiej broni i rosyjskich najeźdźców na Wschodzie Ukrainy – InformNapalm (WIDEO)

Doradca Trumpa Herbert McMaster oskarżył Kreml o masowe morderstwo

Departament Stanu USA potwierdził dostawy broni na Ukrainę

https://jagiellonia.org/page/3/?s=departament+stanu