Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie „wzmocnione zdolności obronne” – twierdzi Departament Stanu.

USA przygotowują decyzję o dostawie amerykańskiej przeciwpancernej broni na Ukrainę. Stało się to znane z amerykańskich mediów. Według nich Donald Trump przygotowuje się do podpisania dekretu o sprzedaży broni śmiercionośnej obronnej na Ukrainę. Pomoc USA ma charakter czysto obronny.

Broń zostanie dostarczona do walki z prorosyjskimi separatystami we wschodniej części kraju i do „powstrzymania dalszej agresji”, relacjonuje Reuters.

Kanał ABC News, powołując się na własne źródło w Departamencie, powiedział, że chodziło o systemy rakiet przeciwpancernych. A to najprawdopodobniej właśnie amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany FGM-148 Javelin.

„Pomoc amerykańska ma wyłącznie charakter defensywny i, jak zawsze mówiliśmy, Ukraina jest suwerennym krajem i ma prawo do własnej obrony” – czytamy w oświadczeniu Departament Stanu USA.

Według ABC News, koszt pakietu obronnego dla Ukrainy może wynieść 47 milionów dolarów. Są to 35 wyrzutni i amunicja z 210 pocisków. Jednak oczywistą przeszkodą może być nadal niski poziom wydajności SBU i wysoki poziom korupcji w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Nie chcieliśbymy, aby pewnego dnia jeden z pocisków FGM-148 Javelin zniknął z magazynów, a za kilka miesięcy rosyjskie media zaczęłyby się pochwalić „czysto rosyjskim najnowszym osiągnięciem w dziedzinie najwyższych technologii”.

Jagiellonia.org

Senator McCain: Decyzja USA o dostarczeniu Ukrainie uzbrojenia spóźniła się na kilka lat