Pojawienie się kompleksów przeciwpancernych FGM-148 Javelin w arsenale Sił Zbrojnych Ukrainy będzie silnym środkiem odstraszającym w strefę konfliktu w Donbasie – informuje kanał telewizyjny TSN.

17 stycznia oficjalnie ogłoszono, że armia ukraińska otrzyma nieodpłatnie jednostki bojowe Javelin z USA, a także inne uzbrojenie obronne warte 350 milionów dolarów.

FGM-148 Javelin jest to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu „wystrzel i zapomnij” (fire-and-forget), który w 1996 roku zastąpił pociski M47 Dragon na wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych. Obecnie znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych 19 państw. System składa się z jednostki dowodzenia i odpalania (Command Launch Unit; CLU) oraz ppk Javelin, uzbrojonego w tandemową głowicę kumulacyjną (HEAT) o masie 8,4 kg i umieszczonego w wyrzutni tubowej ATK. Całość ma masę 22,3 kg, zasięg skuteczny do 4.750 metrów (w najnowszym wariancie FGM-148F). System jest zdolny przebić pancerz o równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej 600-800 mm RHA. Koszt jednostkowy systemu, według danych na 2014 rok, to 246.000 USD.

Wpływowe amerzkańskie wydanie „The National Interest” poinformowało o specyfice tego systemu do niszczenia czołgów. Periodyk pisze, że Javelin jest „jednym z najlepszych mobilnych systemów do niszczenia czołgów na świecie”. Dobrze się sprawdził w operacjach w Iraku, Afganistanie i Syrii. System pozwala na uderzenie w najsłabszą górną część pancerza czołgu. Poza tym Javelin stwarza mniej zagrożenia dla załogi w porównaniu do innych przeciwpancernych systemów rakietowych. Javelin wyróżnia mniejsza waga, systemy dobrze nadają się na pierwszą odpowiedź na nagły atak pancerny. Z powodu charakterystyk bojowych Javelin sprzedaż tych systemów wiążę się ze względami politycznymi i ma znaczenie wojskowe — podkreśla periodyk.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Departament Stanu USA potwierdził dostawy broni na Ukrainę

„Nie wiem, gdzie jest granica cynizmu? Agresor skarży się, że ofiara nadal się opiera” – szef MSZ Litwy jest oburzony oświadczeniem Rosji

Identyfikacja rosyjskiej broni i rosyjskich najeźdźców na Wschodzie Ukrainy – InformNapalm (WIDEO)

Konflikt we wschodniej Ukrainie jest bezpośrednią agresją ze strony Rosji – Departament Stanu

Rosja głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon

Die Welt: Jedyną możliwą opcją w relacjach z Rosją jest strategia siły