Manewry Zapad 2017 miały cele przede wszystkim polityczne. To wirus wpuszczony do systemu odpornościowego NATO – pisze Andrzej Talaga na łamach „Rzeczpospolitej”.

„Im więcej ćwiczeń, które są rzekomo wstępem do wojny, tym łatwiej będzie w przyszłości ukryć rzeczywiste przygotowanie do agresji, tym bardziej zostaną też rozmiękczone zachodnie społeczeństwa, w tym polskie” – wyjaśnia.

Jak wskazuje autor, wszystkie przestrogi dotyczące manewrów, które miały być rzekomo wstępem do wojny – czy to przeciwko Białorusi, czy Polsce, czy Ukrainie – okazaly się niewiarygodne i nieprawdziwe.

„W efekcie, podczas kolejnych manewrów przy granicy NATO trudniej będzie już formułować radykalne ostrzeżenia, a następne nie wzbudzą nawet zainteresowania opinii publicznej. O to właśnie chodzi” – pisze Talaga. Jego zdaniem media stały się mimowolnie „narzędziem w wojnie hybrydowej” Rosji.

Jak tłumaczy Talaga, Rosja może stoczyć z NATO jedynie bardzo szybką wojnę – ograniczona ofensywa, zajęcie terytoriów i negocjacje. Szybki przerzut wojsk i natychmiastowe przejście do ofensywy – to właśnie ćwiczą Rosjanie, a w ten sposób można byłoby przeprowadzić atak na państwa bałtyckie i Polskę. „Najlepszą zaś przykrywką do uderzenia są i będą w przyszłości manewry. Rosji opłaca się podnosić napięcie przed każdymi z nich, by raz po raz udowadniać, że obawy są bezzasadne, i uderzyć, kiedy nikt już nie będzie wierzył w ostrzeżenia” – ostrzega Talaga.

Autor wskazuje, że ten scenariusz nie musi się ziścić – jest jednak jedną z opcji, w którą Moskwa inwestuje. „Rosja jest wrogiem i tak należy ją traktować” – kończy.

Fronda.pl / Rzeczpospolita.pl

ZOBACZ TAKŻE:

„Zapad-2017”. Moskwa chce zastraszyć Polskę! Czołgi uderzą 17 września

Podczas manewrów „Zapad-2017” Rosja ćwiczyła atak jądrowy. Użyła tzw. triady nuklearnej

„Na Zapad”! Rosja czeka na pretekst do ataku – Romuald Szeremietiew dla „TS”

„Zapad” czy „Napad”? Dlaczego Rosjanie cwiczą inwazję na Polskie i państwa bałtyckie? (WIDEO)

Kontrolowany chaos: jak Rosja zarządza swoją polityczną wojną w Europie (RAPORT)

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Andrzej Wilk: „Zapad-2017”. Wojna (na razie) informacyjna

Globalne imperium kłamstwa. Ile kosztuje rosyjska wojna informacyjna?

Technologia manipulacji i kłamstwa. Rosyjska wojna informacyjna – The Atlantic Council

Rosyjska wojna informacyjna! Kolejny atak na Polskę! (WIDEO)

„Zapad 2017”: Federacja Rosyjska chce pokazać zdolność do prowadzenia wielkiej wojny w Europie

„Zapad-2017” to przygotowanie do wielkiej wojny – generał NATO

Amerykański analityk: Manewry Zapad posłużą przećwiczeniu inwazji na kraje bałtyckie i Polskę. Ćwiczenia te trzeba traktować poważnie