W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbywają się uroczystości upamiętniające tę tragedię.

KRAKÓW Prezydent Andrzej Duda przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie na Wawelu

Prezydent Andrzej Duda, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, uczestniczył w poniedziałek rano w modlitwie przy grobie Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz córkami. Prezydentowi towarzyszyli także Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz minister Wojciech Kolarski.

– Mam takie oczekiwanie, aby nasze państwo uczyniło wszystko, by wyjaśnić okoliczności tej katastrofy – powiedział dziennikarzom prezydent po mszy św. odprawionej w Krypcie na Wawelu.

Lech i Maria Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, jest także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.” oraz nazwiska ofiar katastrofy.

 

KRAKÓW Wypowiedź dla mediów

Prezydent był pytany przez dziennikarzy po porannych uroczystościach na Wawelu, czy jesteśmy obecnie bliżej wyjaśnienia przyczyn tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r.

–  Mam przede wszystkim takie oczekiwanie od samego początku, od dnia, w którym to się zdarzyło, od tego 10 kwietnia 2010 roku, że polskie państwo uczyni wszystko, aby tę sprawę wyjaśnić, żeby dociec tego, dlaczego i w jaki sposób zginęło, po pierwsze, mnóstwo Polaków (…), po drugie, wielkich osób polskiego życia publicznego, polskiego życia politycznego, wykonując swoje państwowe obowiązki – mówił Andrzej Duda.

Ocenił, że „to, co się działo przez lata” w sprawie katastrofy – „cała postawa w związku ze śledztwem, początek, oddanie sprawy w ręce rosyjskie – do dzisiaj trudno jest to zrozumieć, dlaczego to nastąpiło, dlaczego nie ma chociażby protokołów, notatek z podstawowych wydarzeń, które wtedy miały miejsce”.

Jednocześnie podkreślił, że 10 kwietnia, „to dzień głębokiej refleksji, zadumy i wspomnienia o tamtym dniu sprzed siedmiu lat, o tym, co przeżyliśmy”. – A przede wszystkim o tych, których nie ma dziś wśród nas, których nam – przynajmniej mi osobiście na pewno bardzo brakuje – pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki pani Marii, Marylki, wspaniałych osób, bardzo wielu pięknych ludzi, którzy wtedy odeszli – powiedział Andrzej Duda.

KRAKÓW Wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej

Następnie na cmentarzu parafialnym na Salwatorze prezydent złożył wieńce na grobach: śp. Ewy Bąkowskiej i śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Andrzej Duda udał się także na grób śp. Zbigniewa Wassermana na krakowskie Bielany, a potem na Cmentarz Rakowicki, gdzie złożył wieńce na grobach: śp. Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, śp. Wiesława Wody, śp. Andrzeja Kremera, śp. Janusza Kurtyki i śp. gen. Włodzimierza Potasińskiego. Prezydentowi towarzyszyli ministrowie Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski.

WARSZAWA Msza w intencji ofiar katastrofy 

Szef KPRP Małgorzata Sadurska uczestniczyła we Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej kościele seminaryjnym w Warszawie.

WARSZAWA, Cmentarz Bródnowski

Prezydent Andrzej Duda po powrocie do Warszawy złożył wieńce na grobach: śp. Pawła Wypycha i śp. Katarzyny Doraczyńskiej – współpracowników Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Andrzejowi Dudzie towarzyszył minister Paweł Mucha oraz uczestnicy VII Rajdu Rowerowego im. Lecha i Marii Kaczyńskich i 94 ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

WARSZAWA Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Prezydent RP złożył symboliczny wieniec pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie złożył wieńce na grobach sąsiadujących z pomnikiem. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Obecni byli także Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

WARSZAWA Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermana, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

 

Minister Małgorzata Sadurska złożyła pod tablicą kwiaty w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, Jadwiga Gosiewska oraz Halina Wassermann. Na tablicy pod nazwiskami widnieje napis: „Wszystko dla Ciebie Polsko”.

WARSZAWA Świątynia Opatrzności Bożej

Złożenie wieńców na grobach ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego, a także na grobach trzech duchownych, którzy zginęli pod Smoleńskiem: kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej śp. ks. Zdzisława Króla, kapelana Federacji Rodzin Katyńskich śp. ks. Andrzeja Kwaśnika oraz prezesa Stowarzyszenia Parafiada śp. o. Józefa Jońca. Uroczystości towarzyszyła wojskowa asysta honorowa. Prezydentowi towarzyszył minister Paweł Mucha.

WARSZAWA Wystąpienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim 

– Siedem lat temu świat się zawalił, bo nagle okazało się, że tej najbliższej osoby, która miała wykonać zadanie w duchu odpowiedzialności i służby Polsce, nie ma wśród żywych – mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu, wspominając przed Pałacem Prezydenckim ofiary katastrofy smoleńskiej.

 – Stałem tutaj, ze łzami w oczach, paliłem świece. Stałem wśród 200 tys. moich rodaków, którzy przyszli pokłonić się parze prezydenckiej w tym ostatnim pokłonie, którzy przyszli pokłonić się ludziom służby, ludziom wierności Rzeczypospolitej tu, w Pałacu Prezydenckim, czy na warszawskim Torwarze – mówił prezydent.

– W tamtych dniach, wtedy, zwykli obywatele, Polacy, wy wszyscy zdaliście wielki, historyczny egzamin, że byliście tutaj, że oddaliście hołd tym, którym po sprawiedliwości, ten wielki hołd należał się i się należy – powiedział Andrzej Duda.

 Prezydent mówił o elementarnej sprawiedliwości pojmowanej nie tylko jako m.in. rzetelne wyjaśnienie przyczyn katastrofy, ale także w znaczeniu jakim powinien zająć się wymiar sprawiedliwości, organy ścigania i państwowe służby, żeby ustalić „kto zaniechał, dlaczego doszło do tragedii”.
Andrzej Duda przynał, że awans dla szefa BOR-u po tragedii smoleńskiej odczytał jako szyderstwo.
– Jako prezydent Rzeczypospolitej – apeluję i błagam was o szacunek, bo przez brak szacunku wzajemnego, łamiecie szacunek dla nich – podkreślił na koniec Andrzej Duda.

WARSZAWA Odsłonięcie popiersia Lecha Kaczyńskiego 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczył w uroczystym odsłonięciu popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa. Docelowo popiersie zostanie przeniesione w sprzed garnizonu do środka, gdzie będzie wystawione na stałe.

WARSZAWA Wieczorna Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Para Prezydencka wzieła udział we Mszy Św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. We mszy celebrowanej przez kard. metropolitę warszawskiego Kazimierza Nycza, uczestniczą m.in. także prezes PiS Jarosław Kaczyński i córka pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska oraz przedstawiciele rodzin pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Po zakończeniu mszy, zaplanowano Marsz Pamięci, który przejdzie przed Pałac Prezydencki.

WARSZAWA Marsz Pamięci

Po godz.20.30, po zakończeniu w warszawskiej archikatedrze mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin, uczestnicy Marszu Pamięci wyruszyli w stronę Pałacu Prezydenckiego.
Marsz, na czele którego niesiony jest transparent z napisem „Smoleńsk – pamiętamy”, przeszedł przed Pałac Prezydencki na zakończenie obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na fasadzie Pałacu pojawiła się okolicznościowa iluminacja.

Jagiellonia.org / prezydent.pl