Grupa miała prowadzić w naszym kraju przygotowania do działań dywersyjnych. Jak dowiedział się reporter RMF FM, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w tej sprawie 6 osób, a w związku z działaniami siatki na trasach kolejowych oraz w krajowej infrastrukturze krytycznej wprowadzono alert bezpieczeństwa.

Jak ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, sześć osób zatrzymanych przez ABW to cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy, którzy mieli pracować na zlecenie rosyjskich służb specjalnych.

UKRYTE KAMERY PRZY TORACH KOLEJOWYCH

Agenci ABW zatrzymali ich w związku z odkryciem na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukrytych kamer, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci. Tego rodzaju urządzeń umieszczono kilkadziesiąt.

Z informacji, które uzyskał reporter RMF FM wynika, że chodzi głównie o odcinki tras kolejowych w województwie podkarpackim – między innymi w okolicach lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Jest ono głównym punktem przerzutowym zachodniej broni i amunicji dla Ukrainy.

Źródło: RMF.FM

SZEF MON: „ZAGROŻENIE BYŁO REALNE”

„Zagrożenie było realne” – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Minister skomentował w ten sposób wczorajsze doniesienia medialne na temat rozbitej w Polsce rosyjskiej siatki szpiegowskiej.

W rozmowie na antenie radiowej „Jedynki” minister obrony narodowej rozmawiał na temat wczorajszych doniesień RMF FM na temat rozbicia przez polskie służby siatki szpiegowskiej, która pracowała dla Rosji. Podano, że celem było przygotowanie do działań dywersyjnych – monitorowano między innymi linie kolejowe.

Błaszczak wskazał na wielki sukces osiągnięty w tej sprawie przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ponieważ siatkę szpiegowską udało się rozpracować. Dodał:

„To niewątpliwie dowód tego, że polskie służby działają na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju w sposób bardzo sprawny”.

Podkreślił, że Rosja usiłuje dziś odtworzyć swoje imperium. Przypomniał, że bez względu na to czy było ono białe czy czerwone, czy też obecnie putinowskie – zawsze stanowiło zagrożenie dla Polski.

W rozmowie na antenie radiowej „Jedynki” szef MON zaapelował też do Polaków, aby zawsze reagowali w sytuacji gdy widzą dziwne zachowanie – chociażby fotografowanie obiektów dotyczących infrastruktury wojskowej. W takiej sytuacji należy zawiadomić polskie służby.

Źródło: Polskie Radio 1, PAP, Fronda.pl

W TLE „WSPÓŁPRACA Z ROSYJSKIMI SŁUŻBAMI”

Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu – podał Mariusz Kamiński.

Minister dodał, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.

„Wobec sześciu z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Prokuratura postawiła zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej”

– podkreślił.

Mariusz Kamiński podał, że wobec trzech wczoraj zatrzymanych osób trwają czynności prokuratorskie.

„Materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. Do jej zadań należało między innymi rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanym na rzecz Ukrainy”

– podał.

Szef MSWiA poinformował, że podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy.

„Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy. Informacje zgromadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe mające na celu zdestabilizowanie relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz atakowania polityki rządu RP wobec Ukrainy. ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagrodzeni przez rosyjskie służby specjalne. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematyczne wpłaty za realizowane zadania”

– powiedział minister Kamiński.

Kamiński podał, że sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. „Podległe mi służby na czele z ABW cały czas prowadzą intensywne czynności” – podał.

Minister dodał, że trwają działania operacyjne służb i prokuratury.

„Trzy osoby zostały wczoraj zatrzymane, są wykonywane z nimi czynności przez prokuratorów. Najprawdopodobniej sprawy te trafią za chwilę do sądu i tak jak w wypadku poprzednich 6 osób, zakładamy, że sąd podejmie decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu”

– uważa minister.

Źródło: Niezalezna.pl

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: