Stany Zjednoczone mają plan przebicia się przez rosyjską obronę powietrzną, zapewnia dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie, Jeffrey Lee Harrigyan, cytowany przez Breaking Defense. W przypadku agresji Federacji Rosyjskiej z obwodu kaliningradzkiego, reakcja USA będzie kompleksowa, szybka i skuteczna – informuje portal Kresy24.pl powołując się serwis internetowy Breaking Defense.

Zagrożenie ze strony wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu z Kaliningradu zmusza siły powietrzne NATO do opracowania nowej taktyki ataku wielodomenowego i obrony rozproszonej.
„Jeśli przyjdzie nam tam iść i zniszczyć na przykład zintegrowany system obrony powietrznej Kaliningradu, nie ma wątpliwości, że mamy plan” – powiedział dowódca sił powietrznych USA w Europie, Jeffrey Lee Harrigyan.

Amerykański dowódca zapewnił, że wojska NATO cały czas pracują nad tymi planami i… „gdyby kiedykolwiek miały się one urzeczywistnić, bylibyśmy gotowi do realizacji”.

PRZECZYTAJ:

National Review: W grze w szachy z Putinem Gdańsk będzie królową

Szczegółów planu nie sprecyzował, ale dodał, że w przypadku rosyjskiej agresji z Kaliningradu reakcja USA będzie kompleksowa, szybka i skuteczna.

W marcu szef sztabu sił powietrznych USA David Goldfein powiedział, że wojsko USA przygotowuje nową koncepcję działań wojennych w odpowiedzi na groźbę konfliktu z Rosją, Chinami i innymi przeciwnikami. Według niego koncepcja przewiduje penetrację terytorium wroga na lądzie, w powietrzu i na morzu. Pomysł nowej strategii polega na uderzeniu w słabe punkty wroga, unikając starcia z mocnymi stronami.

„Jest to fundamentalna zmiana, zarówno pod względem kulturowym, jak i technicznym” — powiedział Goldfein, zauważając, że nowa strategia da amerykańskim wojskom „asymetryczną przewagę” nad wrogiem.

Myśliwce F-35 będą odgrywać wiodącą rolę.

„Wasza obrona jest dziurawa jak ser szwajcarski. Wiemy, gdzie są te dziury, możemy z nich korzystać, przenikać przez nie i trzymać wasze obiekty na muszce” – powiedział.

Źrodło: Kresy24.pl, breakingdefense.com

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja szykuje wojska do wojny na pełną skalę

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

Pompeo: Putin może rozpętać wojnę na terytorium Polski

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

W obawie przed rosyjską agresją kraje Europy Wschodniej intensywnie się zbroją