Według sondażu przeprowadzonego przez Fundację „Opinia publiczna” we wrześniu b.r., ranking Putina wynosi 45 procent – informuje agencja UNIAN.

Przypomnijmy, w styczniowym badaniu poparcie dla prezydenta Rosji wyraziło 67 procent obywateli.

Co więcej, gwałtownie spadł również ranking partii prorządowej. „Jedna Rosja” uzyskała dopiero 31 procent poparcia. W styczniowym badaniu poparcie dla tej prorządowej partii wyrażało prawie 50 procent respondentów.

PRZECZYTAJ:

Reżim Putina może liczyć wyłącznie na wsparcie swoich opryczników – ekspert

Badanie objęło 3 tysiące respondentów w 207 miejscowościach 73 regionów Federacji Rosyjskiej.

Przyczyną gorzkiego rozczarowania są: reforma emerytalna oraz ciągle trwający i pogłębiający się upadek gospodarczy, który jest wynikiem niezdrowych ambicji i militarnych awantur Putina w Syrii i na Ukrainie. Coraz więcej ludzi w Rosji zaczyna zdawać sobie sprawę, że fatalna polityka Putina wiedzie Rosję ku przepaści.

Jagiellonia.org

Mimo tego, że Rosjanie tracą zaufanie do Putina, mimo poważnych problemów w rosyjskiej gospodarce i redukcji budżetu rosyjskiej armii, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostają na drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych armii świata.

Warto przy tym przypomnieć, że rozpętanie konfliktów zbrojnych przez Moskwę w ciągu ostatnich lat spowodowane było nie tylko ze względu na rosyjskie ambicje imperialne, lecz także wskutek poważnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki, która jest zorientowana na eksport węglowodorów. Należy podkreślić fakt, że Kreml sprowokował wojnę w Syrii w celu powstrzymania budowy gazociągów z Zatoki Perskiej do Europy, aby zapewnić Gazpromowi sprzedaż.

Nie należy ulegać złudzeniom, informacja o tym, że Putin traci poparcie Rosjan a miecz Demoklesa wisi nad rosyjską gospodarką, nie powinna osłabiać naszej czujności. Odwrotnie! Trzeba sobie uświadomić, że właśnie z powodu krytycznego położenia rosyjskiej gospodarki i poważnego ryzyko upadku państwowości w nadchodzących latach Kreml będzie największym zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”