W piątek, 5 października, przewodniczący parlamentów Ukrainy, Gruzji i Mołdawii: Andrij Parubij, Irakli Kobakhidze i Andrian Candu podpisali w Tbilisi kartę Zgromadzenia Międzyparlamentarnego, stworzonego na początku czerwca bieżącego roku – informuje ukraiński tygodnik społeczno-polityczny „Dzerkało Tyżnia”.

Przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij podkreślił, że wszystkie trzy kraje będą wspólnie „stawić czoła agresji Federacji Rosyjskiej”. Parubij przypomniał, że Ukraina ma doświadczenie udziału w Zgromadzeniu Parlamentarnym Polska-Litwa-Ukraina, a także, że te trzy państwa stworzyły wspólną jednostkę wojskową – LITPOLUKRBRIG. Z kolei, jego mołdawski kolega Andrian Candu zaznaczył, że parlamentarzyści będą współpracować, aby dążyć do szybkiego przystąpienia wszystkich trzech państw do UE, a także reagować na wyzwania związane z bezpieczeństwem regionalnym, w szczególności ochroną integralności terytorialnej, niezależności energetycznej, odpierania zagrożeń w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego i przeciwdziałania dezinformacji.

PRZECZYTAJ:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

Gruziński premier Mamuka Bachtadze podczas spotkania szefów rządów państw członkowskich GUAM, które odbyło się 5 października w Kiszyniowie, opowiedział się za pogłębieniem współpracy sektorowej z partnerami GUAM – regionalnej Organizacji na rzecz Demokracji i Rozwoju, zrzeszającej cztery państwa: Gruzję, Ukrainę, Azerbejdżan i Mołdawię.

Zamrożone i gorące konflikty zbrojne na terytorium Gruzji, Mołdawii i Ukrainy to główny problem, który kraje GUAM próbują wspólnie rozwiązać – wyjasnił Michaił Paszkow, dyrektor ds. polityki zagranicznej i międzynarodowego bezpieczeństwa w Centrum Razumkowa w wywiadzie udzielonym dla „Deutsche Welle”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Departament Stanu: „Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu”

W Kijowie powstało Zgromadzenie Międzyparlamentarne „Ukraina-Gruzja-Mołdawia”

W jedności siła. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) wzorcem dla państw Międzymorza