Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret „W sprawie rocznego programu krajowego pod auspicjami Komisji Ukraina-NATO na rok 2020” mający na celu systematyczne wdrażanie strategicznego kursu zapisanego w Konstytucji Ukrainy w celu uzyskania pełnego członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, poinformowała służba prasowa Biura Prezydenta.

Roczny program krajowy określa strategiczny cel reform, cele i zadania priorytetowe w ramach realizacji euroatlantyckiej polityki integracyjnej Ukrainy, a także resortów państwowych odpowiedzialnych za realizację tych zadań.

„Program jest dokumentem mającym na celu systematyczne wdrażanie strategicznego kursu państwa zapisanego w Konstytucji Ukrainy w celu uzyskania pełnego członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”

– czytamy w oświadczeniu Biura Prezydenta Ukrainy.

Służba prasowa stwierdza, że w ​​dikumencie zwrócono szczególną uwagę na proces osiągnięcia zgodności z kryteriami członkostwa w NATO, wprowadzenie standardów NATO w ukraińskim sektorze bezpieczeństwa i obrony oraz wzmocnienie demokratycznej kontroli cywilnej.

„Główny nacisk w programie kładziony jest na wysiłki państwa w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dobrobytu ludzi jako kluczowego przedmiotu bezpieczeństwa narodowego. Wdrożenie kompleksowych reform w różnych obszarach przewidzianych w programie powinno jeszcze bardziej zbliżyć Ukrainę do Sojuszu”

– informuje służba prasowa Biura Prezydenta Ukrainy.

Przypomnijmy, kilka dni temu były specjalny przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurt Volker powiedział, że Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO, a terytoria okupowane nie są przeszkodą. CZYTAJ WIĘCEJ TU>>> 

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Kurt Volker: okupacja części Ukrainy i Gruzji nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Wicemarszałek Senatu RP: Ukraińscy żołnierze bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – amerykański dyplomata