Ukraina ma do czynienia z „diabelsko silną, cyniczną i bardzo doświadczoną rosyjską maszyną” – powidział w wywiadzie udzielonym wydaniu „Fakty” Jewhen Marczuk, generał, polityk, były szef SBU i premier Ukrainy w latach 1995 – 1996.

„Moim zdaniem w pewnym stopniu udało jej się [Rosji] na tym etapie przybliżyć Ukrainę do podjęcia bezpośrednich negocjacji z ORDLO [oficjalnie stosowana na Ukrainie terminologia dla tzw. DRL i ŁRL – Osobne Rejony Obwodu Donieckiego i Ługańskiego]. Wiemy, dlaczego Rosja jest tym zainteresowana. Przez te wszystkie lata próbowała udowodnić, że nie brała udziału w wojnie w Donbasie. Dlaczego [prowodyr terrorystów z samozwańczej DRL Dienis] Puszylin zaczął się tak zachowywać? Prawdopodobnie powiedziano mu: »Zachowuj się jak dowódca wojskowy i stawiaj ultimatum, aby Ukraina zaczęła reagować na twoje decyzje«. Przecież wcześniej nigdy nie zapowiadał, że wyda rozkaz ostrzeliwania stanowisk Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Jewhen Marczuk

Generał, były premier Ukrainy, były szef SBU

Przypomnijmy, że 9 września podczas rozmów w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku w formie wideokonferencji strony uzgodnili wspólną „inspekcję” w rejonie wsi Szumy z udziałem przedstawiciela koordynatora OBWE. Kilka dni przed tym prowodyr terrorystów tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej” Denis Puszylin oskarżył stronę ukraińską o zerwanie porozumień z 22 lipca w sprawie przerwania ognia i zagroził, że 7 września zostaną ostrzelane pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednak do ostrzału pozycji nie doszło, ponieważ 6 września Ukraina zwołała nadzwyczajne posiedzenie Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku i zgodziła się na wspólną „inspekcję”.

Na szczęście, do tego nie doszło, ponieważ strona ukraińska zaproponowała odroczenie „inspekcji” ze względu na nieskoordynowane wcześniej żądania strony rosyjskiej i terrorystów z tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Prawosławny dżihad. Jako pierwszy, krew na wschodzie Ukrainy przelał ostiariusz Ławry Peczerskiej

Prorosyjscy bojownicy na Ukrainie wynajmują poligony, szkolą się i otrzymują pozwolenie na broń – ukraiński aktywista

Kreml uzyskał kontrolę nad bardzo ważnymi obszarami ukraińskiego systemu egzekwowania prawa – szef Centrum Przeciwdziałania Korupcji