Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył we wtorek, że w świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza „stało się jeszcze ważniejsze”. Podkreślił też wysiłki USA, mające na celu połączenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej „na osiach północ-południe”.

W rozmowie z waszyngtońskim think tankiem Mike Pompeo przypomniał, że Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie 1 mld dolarów na Fundusz Trójmorza, zwiększyły wsparcie wojskowe dla państw regionu i podejmowały „dyplomatyczne wysiłki, by połączyć kraje [Europy Środkowo-Wschodniej – PAP] na osiach północ-południe”.

Amerykańskie zaangażowanie

„W świetle tego, co dzieje się dzisiaj na Białorusi, to stało się nawet jeszcze ważniejsze” – oznajmił Mike Pompeo w kontekście wsparcia dla Inicjatywy. Sekretarz stanu przyznał, że z punktu widzenia strategicznego, Trójmorze stanowi ważne odniesienie wobec polityki Rosji i Chin. Ostrzegł kraje regionu przed zagrożeniem płynącym ze strony Komunistycznej Partii Chin.

Rozmowa, którą przeprowadził szef Atlantic Council Frederick Kempe, dotyczyła głównie polityki wobec Bliskiego Wschodu i rywalizacji amerykańsko-chińskiej. Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził w niej przekonanie, że zachodnie firmy mogą okazać się skutecznymi konkurentami dla chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.

Inicjatywa Trójmorza

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej a zachodnią częścią Starego Kontynentu.

Źródło: PAP, PolskieRadio24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

„Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem” – Halford John Mackinder