– Polska ze zdumieniem odnotowuje, że tyle lat po upadku komunizmu kościoły katolickie we Lwowie nadal pełnią funkcję sal koncertowych, na cmentarzach bohaterów 1939 roku uprawiane są ogrody, zabrania się nam poszukiwać i godnie chować ofiary wojen i konfliktów pod wydumanym pretekstem

– powiedział minister Waszczykowski po spotkaniu z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego w drugim dniu wizyty na Ukrainie.

– Podejmujemy te kwestie w dialogu z ukraińskimi władzami szczebla lokalnego i centralnego. Biorąc pod uwagę plany prezydentów Andrzeja Dudy i Petro Poroszenki, liczymy na ich pilne rozwiązanie

– kontynuował szef polskiej dyplomacji. Drugiego dnia wizyty we Lwowie minister Waszczykowski odwiedził Katedrę Łacińską oraz kościół oo. Franciszkanów pw. św. Antoniego Padewskiego, składając również wieniec pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Komunizmu.

PRZECZYTAJ:

Ukraiński pisarz do Wiatrowycza: Dlaczego szczujesz na siebie narody? Wypęłniasz zadanie Moskwy?

Szef polskiej dyplomacji oddał hołd Orlętom Lwowskim oraz pod pomnikami ku czci żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i poległych w walkach z trwającą agresją rosyjską. – W naszej tradycji groby są święte. Dbamy o miejsca pochówków Polaków, Ukraińców, Rosjan i innych narodowości w Polsce – stwierdził minister. – Z tego miejsca chcemy zaapelować do strony ukraińskiej o umożliwienie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych, by bezimienne ofiary zostały godnie pochowane, zgodnie z chrześcijańskim obowiązkiem ­– podkreślił szef polskiego MSZ.

Na Cmentarzu Łyczakowskim minister spotkał Władysława Kuczyńskiego, polskiego harcerza z Lwowa, ukraińskiego bohatera walk na wschodzie Ukrainy.

Minister Waszczykowski spotkał się z merem Lwowa Andrijem Sadowym i deputowaną Werchownej Rady Iryną Podoliak.

Ostatnim punktem wizyty ministra Waszczykowskiego we Lwowie było spotkanie na placu budowy gmachu Domu Polskiego.

Jagiellonia.org / Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych / msz.gov.pl