– Przyjechałem, by rozmawiać z Polakami na Ukrainie i naszymi konsulami – podsumował szef MSZ pierwszy dzień wizyty we Lwowie.

W sobotę 4 listopada w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie minister Witold Waszczykowski spotkał się z liderami środowisk polskich i z kierownikami polskich urzędów konsularnych na terytorium Ukrainy. O sytuacji Polaków na Ukrainie rozmawiały również przybyłe wraz z ministrem Waszczykowskim do Lwowa m.in. senator Janina Sagatowska, przewodnicząca senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz poseł Beata Mazurek, przewodnicząca polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej.

– Dziękuję konsulom za Waszą pracę i zaangażowanie w trudnych warunkach bezpieczeństwa. Sprawnie odpowiadacie na masowe zainteresowanie Ukraińców pracą, studiowaniem i życiem w Polsce. Żadne inne państwo nie wnosi takiego wkładu w stabilizację społeczno-gospodarczą Ukrainy. Doceniam także troskę o sprawy Polaków, które są przedmiotem szczególnej uwagi rządu premier Beaty Szydło

— podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Pytany przez dziennikarzy o reakcję na decyzje władz Ukrainy, cofające dwustronny dialog historyczny, minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że „propozycja wicepremiera Piotra Glińskiego wznowienia prac Komisji Międzyrządowej pozostaje aktualna. Blokowanie poszukiwań i pochówków polskich ofiar wojen i prześladowań na terytorium dzisiejszej Ukrainy, stosowanie ograniczeń administracyjnych wobec osób niepodzielających stanowiska władz ukraińskich w sprawach historycznych, promowanie na szczeblu państwowym nieprawdy o historii wspólnych relacji nie mieści się w kategoriach partnerstwa, które pozostaje niezmiennym celem polityki Polski”.

W niedzielę 5 listopada minister Witold Waszczykowski weźmie udział we mszy świętej w historycznym kościele św. Marii Magdaleny, pozostającym na mocy decyzji władz miejskich salą koncertową. Szef MSZ spotka się z duchownymi, odwiedzi również miejsca szczególnie istotne z punktu widzenia relacji polsko-ukraińskich — Cmentarz Łyczakowski, Grób Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Obrońców Lwowa, miejsce budowy Domu Polskiego.

 

Jagiellonia.org / Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych / msz.gov.pl