Na 2-3 grudnia zaplanowano rozmowy w ramach działającego przy MSZ Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa – poinformował w niedzielę przewodniczący forum Jan Malicki, który towarzyszył szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu podczas dwudniowej wizyty we Lwowie.

Podczas wizyty Witold Waszczykowski przypominał, że Polska oczekuje od Ukrainy rzeczowych kroków, w tym odblokowania możliwości kontynuowania prac polskiego IPN. Chodzi o poszukiwania, w tym ekshumacje polskich ofiar z okresu II wojny światowej.

Jak zaznaczył Jan Malicki, towarzyszący we Lwowie szefowi polskiej dyplomacji, była to wizyta robocza, która miała charakter sondażowy. Jednym z ostatnich punktów programu było spotkanie z przedstawicielami miejscowych władz, m.in. z merem Lwowa Andrijem Sadowym. W spotkaniu z szefem polskiego MSZ wzięli udział również deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Podolak oraz przedstawiciele ukraińskiego MSZ.

Jan Malicki poinformował, że na 2-3 grudnia zaplanowano w Warszawie kolejne rozmowy Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. W rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę na trudności z organizowaniem tych spotkań:

Po stronie polskiej mam ogromne możliwości działania i uprawnienia w ramach MSZ, forum ma budżet, natomiast po stronie ukraińskiej mój odpowiednik, przewodniczący forum, nie ma takich uprawnień w ramach MSZ oraz niestety forum również nie ma budżetu, co utrudnia działanie i spotkania

— powiedział Malicki.

Dodał jednak, że podczas niedzielnego spotkania we Lwowie strona polska uzyskała zapewnienie od przedstawiciela ukraińskiego MSZ, że na grudniowe posiedzenie forum w Warszawie finansowanie dla strony ukraińskiej jest zapewnione.

żródło: Kresy24.pl / Dzieje.pl / PAP