Rosja gwałtownie zwiększa liczbę grup lotniczych sił powietrzno-kosmicznych wzdłuż granicy z Ukrainą. Promień bojowy rosyjskiego lotnictwa, rozmieszczonego wzdłuż granicy pozwala na pokrycie całego terytorium Ukrainy.

Federacja Rosyjska rozmieściła około 500 samolotów bojowych wzdłuż granicy z Ukrainą, oświadczył podczas konferencji prasowej przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibicki – informuje portal Liga.net.

„Na dzień dzisiejszy około 500 samolotów i 340 śmigłowców bojowych są skupione wzdłuż granicy z Ukrainą”.

Wadym Skibicki

Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy

Zauważył też, że Rosja stale zwiększa liczbę grup lotniczych w pobliżu granicy, zwłaszcza, od 2013 r. przeprowadziła modernizację i odbudowę sieci lotnisk wzdłuż granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz zmodernizowała i zaktualizowała swoją flotę samolotów bojowych.

Według Skibickiego, załogi tych samolotów są bezpośrednio zaangażowane w wojnę w Syrii i mają doświadczenie bombardowań obszarów mieszkalnych i pokojowej ludności cywilnej.

Oprócz tego, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego zaznaczył, że wzdłuż granicy z Ukrainą znajduje się także 25 batalionowych grup taktycznych Federacji Rosyjskiej, które są zdolne do wykonywania zadań na terenie Ukrainy.

O zagrożeniu bezpośredniej rosyjskiej inwazji na Ukrainę otstzregł także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

„Dane wywiadowcze wskazują na poważne zagrożenie rozpoczęcia operacji lądowej przeciwko Ukrainie. Mam na rękach tajny dokument od naszych agencji wywiadowczych. Oto kilka stron szczegółowego opisu wszystkich sił wroga, znajdujących się w odległości setek, a nawet dziesiątków kilometrów od naszej granicy, gotowych w każdej chwili do natychmiastowej inwazji na Ukrainę”

– podkreślił prezydent Ukrainy.

Jagiellonia.org