Od kilku dni pracujemy nad informacją, według której funkcjonariusze rosyjskiej FSB przeniknęli do Kijowa działając pod przykrywką białoruskich grup opozycyjnych zlokalizowanych na Ukrainie. Dlatego, Bellingcat poświęci prawie wszystkie swoje środki na zbadanie śmierci Witalija Szyszowa, szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie – oświadczył w eterze radia „Echo Moskwy” Christo Grozew, szef portalu śledczego Bellingcat.

„Tutaj nie można nie wziąć pod uwagę kilku zbiegów okoliczności, które … Cóż, po pierwsze, nawet bez takich wstępnych informacji, powiedziałbym, że najprawdopodobniej nie jest to samobójstwo. Ale nie pisałbym o tym, dopóki nie będziemy mieli pełnego obrazu. To, że tutaj daje nam więcej niż tylko wrażenie, mówi, że najprawdopodobniej jest to operacja specjalna – to fakt, że pracowaliśmy od kilku dni nad uzyskaną informacją, że w Kijowie są funkcjonariusze FSB, którzy w jakiś sposób zintegrowali się z opozycyjnymi grupami białoruskimi zlokalizowanymi na Ukrainie.

Te dwa fakty już nam dają… Dokładnie pracownicy FSB Rosji. Oczywiście może to być przypadek, ale wiemy na pewno, że pracownicy FSB Rosji w jakiś sposób zintegrowali się z białoruską opozycją na Ukrainie.

A teraz słyszymy tę wiadomość. Oczywiście oznacza to, że poświęcimy prawie wszystkie nasze środki na zbadanie tego konkretnego morderstwa. Jeśli to morderstwo”.

Christo Grozew

Szef portalu śledczego Bellingcat

PRZECZYTAJ:

Kremlowskie matrioszki na Białorusi. Moskwa ma swoich agentów po obu stronach barykady

Przypomnijmy, w Kijowie zaginął szef Domu Białoruskiego na Ukrainie Witalij Szyszow, który 2 sierpnia rano wyszedł na poranny bieg i nie wrócił do domu. Później aktywista został znaleziony powieszony w parku w pobliżu swojego kijowskiego mieszkania.

Znajomi Witalija opowiedzieli, że Szyszow sprawdzał białoruskich uchodźców i próbował zdemaskować tych, kto z nich jest ukrytym agentem lub funkcionariuszem służb specjalnych reżimu Łukaszenki. Twierdzą też , że wcześniej podczas porannej przebieżki podejrzani osoby śledzili go, a nawet podchodzili do niego i jego dziewczyny próbując nawiązać rozmowę.

Ukraińska policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Szyszowa na podstawie artykułu 115 Kodeksu Karnego – morderstwo z premedytacją. Obecnie dwie najbardziej prawdopodobne wersje to samobójstwo i symulowane samobójstwo.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Szef Białoruskiego Domu w Kijowie został znaleziony powieszony w parku w pobliżu swojego kijowskiego mieszkania (UAKTUALNIENIE)