Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała o przedstawieniu zarzutów wobec dwóch generałów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, którzy brali udział w zdradliwym zabójstwie obrońców Ukrainy w pobliżu miasta Iłowajsk w sierpniu 2014 roku, informuje serwis internetowy Biura Generalnego Prokuratora Ukrainy.

Jak wynika ze śledztwa, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i szef Centralnego Stanowiska Dowodzenia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zorganizowali mord na ukraińskich żołnierzach przy ich wyjściu z okrążenia, mimo że Federacja Rosyjska gwarantowała obrońcom Ukrainy bezpieczeństwo przy przekroczeniu tzw. „zielonego korytarza” w pobliżu miasta Iłowajsk w obwodzie donieckim na Wschodzie Ukrainy (część 3 artykułu 110, część 2 artykułu 437 i część 2 artykułu 438 kodeksu karnego Ukrainy).

Wkrótce będzie wystosowane postanowienie o poszukiwaniu tych osób listem gończym.

Postępowanie przygotowawcze prowadzi Główny Wydział Śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Wcześniej za współudział w zorganizowaniu tej zbrodni –zdradzieckiego zabójstwa żołnierzy ukraińskich – ścigano także I zastępcę szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz Szefa Zarządu Głównego Kierownictwa Operacyjnego – Zastępcę Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

PRZECZYTAJ:

Wojna oczami Polaka

Przypomnimy, od 6 sierpnia wojska ukraińskie prowadziły w rejonie Iłowajśka, szczególnie na terenach wiejskich, działania bojowe, mające na celu odnajdywanie i likwidowanie oddziałów prorosyjskich separatystów. 18 sierpnia ukraińskie siły bezpieczeństwa, w dużej mierze złożone z batalionów ochotniczych, tocząc ciężkie walki, wkroczyły do samego miasta. Udało im się przejąć kontrolę nad większą częścią Iłowajśka, lecz po przybyciu dużej siły regularnych wojsk rosyjskich w dniach 23-24 sierpnia i pojawieniu się ich na tyłach wojsk ukraińskich, a także po dezercji niektórych oddziałów ukraińskich, zgrupowanie iłowajśkie zostało otoczone. W nocy z 28 na 29 sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin wezwał „siły milicji” do otwarcia korytarza humanitarnego dla okrążonego ukraińskiego wojska. 29 sierpnia godz. 8:15 wojsko ukraińskie zaczęło przemieszczać się dwoma, zorganizowanymi kolumnami z miasta po trasach uzgodnionych wcześniej ze stroną rosyjską. Początkowo kolumny ukraińskie swobodnie przechodziły obok umocnionych, rosyjskich pozycji, lecz po chwili wojska rosyjskie otworzyły ogień z broni maszynowej i granatników, w wyniku czego ukraińskie kolumny zostały całkowicie rozbite.

Walki pod Iłowajskiem były jednym z punktów zwrotnych wojny w Donbasie: Siły Zbrojne Ukrainy utraciły inicjatywę i przeszły do defensywy. Ciężkie straty skłoniły ukraińskie dowództwo do zawarcia zawieszenia broni w Mińsku w ramach grupy kontaktowej Ukraina–Rosja–OBWE z udziałem przedstawicieli rosyjskich bojowników. Za klęskę pod Iłowajśkiem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w dniu 12 października 2014 r. przyjął dymisję ministra obrony Walerija Hełeteja. Z uwagi na charakter starcia (niemal zupełne rozbicie okrążonych wojsk) bitwa pod Iłowajśkiem bywa nazywana ukraińskim Stalingradem (Źródło: Wiki).

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

W rocznicę masakry pod Iłowajskiem USA wezwały Rosję do wycofania wojsk z Donbasu

Bronili się 242 dni – wywiad z obrońcą donieckiego lotniska