Niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS „Defender” dokonał pokojowego przejścia przez wody terytorialne Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym.

Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy) Wielkiej Brytanii będzie kontynuować pokojowe przekraczanie wód terytorialnych Ukrainy u wybrzeży okupowanego przez Rosję ukraińskiego Krymu, powiedział Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii, w komentarzu udzielonym The Times.

Royal Navy zawsze będzie przestrzegać międzynarodowego prawa morza i nikt nie będzie jej przeszkadzać w pokojowych przejściach, powiedział minister.

Z kolei szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab zauważył, że rosyjski opis incydentu u wybrzeży Krymu jest „przewidywalnie fałszywy”. Jednak zdaniem ministra Wielka Brytania nie jest zdziwiona i regularnie obserwuje podobne sytuacje.

Wydanie przytacza również słowa brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, który oświadczył, że uważa przepłynięcie brytyjskiego okrętu w pobliżu ukraińskiego Krymu za „całkiem odpowiednie”. Johnson po raz kolejny potwierdził, że Wielka Brytania, podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone, nie uznaje rosyjskiej okupacji Krymu.

Przypomnijmy, wcześniej Rosja poinformowała o rzekomym naruszeniu „rosyjskiej granicy” na Morzu Czarnym przez brytyjski niszczyciel Defender w pobliżu przylądka Fiolent. W rezultacie rosyjscy marynarze rzekomo otworzyli ogień ostrzegawczy w kierunku brytyjskiego okrętu wojennego. Z kolei Wielka Brytania stwierdziła, że tego nie zauważyła. Rosyjska operacja informacyjna poniosła fiasko.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Ukraina i Wielka Brytania podpisały memorandum o wspólnej budowie okrętów i baz wojskowych