„W środę armia amerykańska ujawniła poufne szczegóły dotyczące zakrojonej na szeroką skalę operacji rosyjskich najemników w rozdartej wojną domową Libii” – podaje niemiecki tabloid Bild.

„W raporcie, który jest publikowany kwartalnie, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ( United States Department of Defense), na podstawie obserwacji amerykańskiego dowództwa afrykańskiego (AFRICOM), podał, że w Libii w wojnie domowej działa 4 000 najemników kontrolowanych przez Kreml – wszyscy oni walczą po stronie rebelianta generała Chalify Haftara i jego armii” – donosi wydanie.

„Dosłownie, w opublikowanym raporcie amerykańskim szacuje się, że w ostatnim kwartale w Libii zatrudnionych było około 2 000 członków Grupy Wagnera”. Przyjmuje się również, że „w Libii jest około 2 000 wspieranych przez Rosjan bojowników syryjskich”.

„Priorytetowymi zadaniami grupy Wagnera w Libii jest obrona Syrta, bazy lotniczej Al-Dżufra i linii obronnej między tymi dwoma punktami” – mówi amerykański raport o sytuacji w Libii.

„Raport ujawnia dwa bardziej delikatne szczegóły dotyczące rosyjskich wagnerowcw” – pisze Bild. – Po pierwsze, jak głosi raport, reżim Putina dostarczył Grupie Wagnera „14 rosyjskich samolotów bojowych”, aby „wspierać ich pomocą Libijską Armię Narodową”. To znaczy, mówiąc bez ogródek, rosyjscy najemnicy po raz pierwszy mają własne lotnictwo wojskowe, za pomocą którego mogą prowadzić operacje w imieniu Kremla i dowódcy wojskowego Chalify Haftara”.

„Po drugie, armia amerykańska uważa, że ​​działalność ugrupowania w Libii jest finansowana nie tylko przez Rosję, ale także przez największego sojusznika generała Haftara, który znajduje się w Dubaju. Mówi się o tym konkretnie: „Finansowanie działalności grupy mogą zapewniać Zjednoczone Emiraty Arabskie”, donosi Bild.

PRZECZYTAJ:

Psy wojny z Rosji. Prywatna armia Putina

Przypomnijmy, prywatna agencja Wagnera została zarejestrowana w Argentynie. Ćwiczenia jej żołnierzy odbywają się na poligonie 10. brygady specnazu Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Grupa jest zamkniętą strukturą typu wojskowego. Jej jednostki są tworzone podobnie jak oddziały ochotnicze rezerwy GRU Sztabu Generalnego Rosji. Wszystko jest tam zorganizowane jak w specnazie: przybycie, rozmowa kwalifikacyjna, badanie, kwarantanna, intensywne przygotowanie, egzamin i wysłanie na zadania. Priorytetem jest zachowanie tajemnicy. Głównym zadaniem agencji Wagnera jest przygotowanie bojowników do wojny w Syrii i wysłanie ich tam. Tę wersję potwierdzają liczne publikacje w mediach.

Na czele prywatnej agencji wojskowej Wagner stoi rosyjski pułkownik rezerwy Dmitrij Utkin, pseudonim Wagner, urodzony na Ukrainie w 1970 roku, który wcześniej był dowódcą oddziału specjalnego wywiadu wojskowego GRU. Jest znany z zamiłowania do estetyki i ideologii Trzeciej Rzeszy, stąd wybór pseudonimu – na cześć Wilhelma Richarda Wagnera, ulubionego kompozytora Adolfa HitleraUczestniczył w działaniach wojennych w Czeczenii, na wschodzie Ukrainy oraz w Syrii.

W grupach „Żołnierze fortuny” i „War news today” w rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte ukazało się zdjęcie przedstawiające prezydenta Rosji Władimira Putina i Dmitija Utkina.

Jak stwierdził sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, zdjęcie to mogło być zrobione w trakcie przyjęcia na Kremlu 9 grudnia 2016 roku.

Siedziba najemników, którzy walczą w Syrii po stronie dyktatora Baszara al-Asada, w Libii po stronie rebelianta generała Chalify Haftara, a także na Ukrainie po stronie rosyjskich terrorystów z „DRŁ” i „LRŁ”, zlokalizowana jest na terytorium Kubania w pobliżu miejscowości Molkino, 30 km od Krasnodaru (wzdłuż drogi M-4 Don) na południu Rosji. Niedaleko zainstalowano punkt kontrolny 10. brygady GRU Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej.

PRZECZYTAJ:

Walka o Libię. „Prywatna armia Putina” kontra „Gwardia Sułtana”

Przypomnijmy, do ostatniego czasu Kreml usiłował stworzyć nowy „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Libia mogła stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet w samym sercu Morza Śródziemnego – w miękkim podbrzuszu Europy. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także po raz kolejny mogła sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej.

PRZECZYTAJ:

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Przypomnijmy, pod koniec 2018 roku brytyjskie wydanie The Sun napisało, że oficerowie Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU) przybyli do Libii, aby wesprzeć zbuntowanego generała Khalifę Haftara. Brytyjski wywiad ostrzegł przed działaniami Kremla w Libii, gdzie Rosja miała przerzucać oddziały i uzbrojenie, tworząc tam „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Portal Daily Mail poinformował o tym, że Grupa Wagnera, prywatna firma wojskowa Putina stworzyła dwie bazy w pobliżu miast Bengazi i Tobruk. W ten sam czas ówczesna brytyjska premier Theresa May ostrzegała, że Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet.

PRZECZYTAJ:

Rosyjski generał ujawnił dlaczego Kreml sprowokował wojnę w Syrii

Oprócz tego, brytyjskie służby alarmowały, że w wyniku eskalacji konfliktu w Libii Moskwa może sprowokować napływ uchodźców z tego rejonu do Europy, gdyż właśnie tędy przechodzi obecnie największa liczba migrantów. Kontrola nad Libią pozwoliłaby również Putinowi na prowadzenie operacji wojskowych w basenie Morza Śródziemnego.

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Państwa bałtyckie i Polska na pierwszej linii tej wojny. Realizacja putinowskiego scenariusza jest w toku. Wojna przeciwko Zachodowi i Polsce już trwa. Wojna informacyjna, dyplomatyczna, psychologiczna, światopoglądowa… Wojna hybrydowa… Gruzja, Syria, Ukraina, Wenezuela, Libia… Kto następny?

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Grupa Wagnera pogrąża świat w chaosie

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Time: Putinowi udało się zbudować globalne imperium tyranów i państw upadłych

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego