Protestującym Białorusinom trzeba pokazać, że „[….] wolni ludzie na całym świecie są po ich stronie i popierają ich żądania nowych wyborów, uwolnienia wszystkich zatrzymanych i powrotu liderów opozycji, których zmuszono do wyjazdu” – pisze „New York Times” i podkreśla, że konieczne jest wprowadzenie poważnych sankcji wobec przedstawicieli władz, takich jak zamrożenie zagranicznych kont bankowych czy zakaz podróży.

W komentarzu redakcyjnym podkreślono, że konieczne jest aby Stany Zjednoczone oraz Europa wyraźnie pokazały, że popierają żądania Białorusinów w kwestii sprawiedliwych wyborów.

PRZECZYTAJ:

Premier Morawiecki przekazał Tichanowskiej klucz do “daru narodu polskiego dla narodu białoruskiego”

Litewski Sejmas przegłosował uznanie liderki opozycji Swietłany Tichanowskiej za jedynego prezydenta Białorusi

W tekście zatytułowanym „Wspomóżmy odważnych protestujących na Białorusi” dodano, że Białorusini przez ćwierć wieku nie mieli nic do powiedzenia jeśli chodzi o sposób, w jaki rządzi się ich krajem, jednak zdecydowali że:

[…] mają dość Łukaszenki i jego kłamstw oraz fałszowanych wyborów”.

PRZECZYTAJ:

Kreml toczy wojnę przeciwko suwerennej Białorusi. To początek wojny kontynentalnej – były ambasador Ukrainy na Białorusi

„Domagamy się zaprzestania represji politycznych na Białorusi”. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił Białorusinów o wsparciu

Gazeta dodaje, że Białoruś razem z Ukrainą i Rosją w wizji Putina były rdzeniem sowieckiego imperium, jednak ten pierwszy kraj wymknął się spod kontroli. Podkreślono też, odnosząc się do zapowiedzianego na 14 września spotkania Łukaszenki z Putinem:

Każdy udział Zachodu w kontrolowanej przez Rosję transformacji wspierałby twierdzenia Łukaszenki i Putina, że uliczne protesty są dziełem »zagranicznych wrogów«. Oznaczałoby to zdradę tego, czego szukają i na co mają nadzieję Białorusini. Jeśli ma być jakiś dialog, to musi być z opozycją jako jego pełnoprawnym uczestnikiem”.

Źródło: PAP, Fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjskie siły ofensywne na styku Białorusi i Ukrainy – InformNapalm

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Brutalne stłumienie protestów na Białorusi wskazuje na udział w nim rosyjskich sił specjalnych

Łukaszenka i Putin szykują się do konfrontacji. Białoruska brygada desantu idzie na zachód, Rosja gotowa do pomocy

Kreml szykuje się do wojny z narodem białoruskim. Putin sformował rezerwowe wojsko, gotowe do interwencji na Białorusi