W środę Swietłana Tichanowska przyjechała do kancelarii premiera na spotkanie z szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Głównymi tematami rozmów była sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Spotkanie rozpoczęło o godz. 9 w kancelarii premiera, skąd szef rządu i Tichanowska pojechali do nowej siedziby Domu Białoruskiego. Tam premier przekazał liderce klucze do willi:

„do tej siedziby dla wolnych Białorusinów w Warszawie, by dbali by ta walka o suwerenność, demokrację, zakończyła się sukcesem – to dar narodu polskiego dla narodu białoruskiego”

– powiedział premier.

Dotychczas Dom Białoruski mieścił się przy ulicy Wiejskiej 13, teraz Białorusini dostali budynek na Saskiej Kępie.

Swietłana Tichanowska będzie rozmawiała z przewodniczącym NSZZ Solidarność Piotrem Duda, który wrócił we wtorek z Mińska, ze spotkania z liderem niezależnych związkowców oraz wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim.

„Swiatłana Cichnouska będzie gościła w Polsce i chciałbym, by poczuła nasze wsparcie i solidarność. W planach mamy rozmowę w cztery oczy oraz spotkania z mniejszością białoruską w Polsce i studentami na Uniwersytecie Warszawskim”

— napisał Morawiecki przed spotkaniem z Białorusinką.

Jak zauważył, z pewnością z obu stron padnie wiele pytań.

Sytuacja jest dynamiczna i Polska robi wszystko, by odpowiednio reagować na zmieniające się realia protestów. Monitorujemy sytuację za wschodnią granicą i pracujemy nad wsparciem dla Białorusinów w kraju, jak i zagranicą – na forum unijnym i międzynarodowym —zapewnił.

„Chciałbym, by wolni Białorusini mieli w Polsce oparcie i bezpieczną przystań, dlatego będę miał dla nich niespodziankę, którą przekażę na ręce Swiatłany Cichnouskiej”

– poinformował.

Nowa siedziba Domu Białoruskiego – jako miejsca koordynacji ich walki i budowy społeczeństwa obywatelskiego to z pewnością wsparcie, którego teraz potrzebują. Solidarność z Białorusią to nasz wkład w budowę bezpiecznej, wolnej i demokratycznej Europy” —zaznaczył premier.

Źródło: Kresy24.pl