Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego postanowiła zwiększyć personel dowodzenia, stworzyć dowództwa NATO w Niemczech i USA i oczekuje również wzrostu wydatków na cele wojskowe – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej na temat wyników pierwszego dnia posiedzenia ministrów obrony państw członkowskich sojuszu.

Według niego szefowie resortów obrony zamierzają zwiększyć liczbę personelu dowodzenia o ponad 1,2 tys. osób.

„Ponadto uzgodniliśmy ustanowienie nowego dowództwa w USA i nowego dowództwa w Niemczech, aby nasze siły znalazły się we właściwym miejscu i czasie”

– powiedział.

PRZECZYTAJ:

Dyplomata NATO: Rosja może zaatakować Polskę drogą lądową

Stoltenberg dodał, że w 2018 r. wydatki wojskowe państw członkowskich NATO wzrosną o 3,8 proc. Zaznaczył, że większość państw członkowskich planuje do 2024 roku osiągnąć zalecanego przez NATO poziomu wydatków obronnych w 2 procent PKB.

Podczas spotkania uzgodniono również inicjatywę zwiększenia gotowości bojowej NATO. Spotkanie uzgodniło również plan zwiększenia gotowości bojowej NATO, który przewiduje stworzenie do 2020 r. 30 zmechanizowanych batalionów lądowych, 30 okrętów wojennych i 30 eskadr myśliwców, gotowych do działania w ciągu 30 dni lub mniej.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Zachód przygotowuje się do odbicia możliwego ataku Rosji. USA opracowały plan

Departament Stanu: „Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu”