Federacja Rosyjska słono zapłaci za ingerencję w amerykańską politykę wewnętrzną oraz inwazję polityczną w Wenezueli i na Ukrainie i zagroził Rosji twardą reakcją USA w odpowiedzi na jej „złowrogą działalność” – powiedział Mike Pompeo, szef Departamentu Stanu USA, informuje The Washington Post.

„Jak widać z polityki naszej administracji, podejmiemy twarde działania, które zaostrzą zemstę za złowrogą działalność Rosji”.

Michael Richard „Mike” Pompeo

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Donalda Trumpa

PRZECZYTAJ:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Przypomnijmy, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, wyrażając stanowisko oficjalnego Waszyngtonu powiedział, że Rosja powinna zmienić swoje zachowanie wobec Ukrainy i musi przestać ingerować w wybory na całym świecie.

„Oczekujemy, że Rosja zmieni swoje zachowanie zarówno w kwestii Ukrainy, jak i w dziedzinie wysiłków, które poczyniła, aby wpłynąć na wybory w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Kontynuacja tego zachowania jest nie do przyjęcia, jeśli kraj chce nadal być członkiem społeczności międzynarodowej”

– powiedział Pompeo.

„Świat nie zapomniał cynicznych kłamstw Rosji używanych do usprawiedliwienia swojej agresji i zamaskowania prób aneksji ukraińskiego terytorium. Użycie przez Rosję siły przeciwko pokojowo nastawionemu sąsiadowi nie może być tolerowane przez poważne kraje. Stany Zjednoczone potwierdzają swoje niezachwiane stanowisko: Krym to Ukraina i musi zostać zwrócony pod ukraińską kontrolę”

– podkreślił sekretarz stanu USA w specjalnym oświadczeniu na 5. rocznicę rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę.

„Stany Zjednoczone wzywają Rosję do uwolnienia wszystkich Ukraińców, także członków społeczności Tatarów krymskich uwięzionych w odwecie za pokojowy opór. Chodzi o Ołeha Sencowa, Ołeksandra Kołczenko, Wołodymyra Bałucha, Rusłana Zejtullajewa i około 70 innych. Wzywamy Rosji do natychmiastowego zaprzestania nadużyć, zakończenia okupacji Krymu, a tymczasem przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w tym także prawa dotyczącego okupacji”

– napisał dalej Pompeo.

Pompeo nie pozostawił wątpliwości, że sankcje amerykańskie wobec Rosji będą obowiązywać tak długo jak nie odda Krymu i nie zacznie w pełni przestrzegać porozumień mińskich dotyczących Donbasu.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Pięć lat temu Putin rozpętał wojnę w Europie – wojska rosyjskie wkroczyły na Krym

NATO opracowuje nowe środki dla przeciwdziałania rosyjskiej agresji na Morzu Czarnym

Krym to Ukraina! NATO wspiera ukraińską suwerenność i integralność i potępia agresję Rosji

Pentagon przygotowuje się do operacji wojskowych przeciwko Rosji. Projekt budżetu USA na rok 2020