Kandydat na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ambasadorami krajów grupy G7 – informuje Hromadśke.ua.

Jeden z dyplomatów zapytał Zełenskiego o jego stanowisku w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie. Ten rzekomo nie powiedział nic konkretnego, ale podkreślił, że jest gotowy spotkać się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W odpowiedzi dyplomata poprosił Zełenskiego o wcześniejsze poinformowanie o tym spotkaniu, aby przed tym misje dyplomatyczne mogły zostać ewakuowane, ponieważ „Kijów będzie w ogniu”.

Dyplomata, który podzielił się tymi informacjami, zapewnia, że nie był to żart.

Ponadto jeden z przedstawicieli europejskiej misji dyplomatycznej opisał spotkanie z Zelenskim jako „porażkę”.

„Sprawiał wrażenie osoby, która jest całkowicie nieprzygotowana do komunikacji z ambasadorami i nie rozumie, dlaczego taka komunikacja jest konieczna”

– wyjaśnił.

Przypomnijmy, Ołeksandr Charebin, doradca ds. polityki humanitarnej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Priamyj powiedział, że dziedzictwo Związku Sowieckiego jest podstawową wartością Ukrainy.

„Moim zdaniem, Ukraina popełnia ogromny błąd porzucając dziedzictwo Związku Sowieckiego, to jest podstawowa wartość dla Ukrainy. Dlaczego oddaliśmy Wielką Wojnę Ojczyźnianą Rosji? Moim zdaniem jest to błąd. Dlaczego nie mówimy o języku rosyjskim jako ważnej części społeczeństwa ukraińskiego?”

– zaznaczył.

PRZECZYTAJ:

Ewentualny triumf Wołodymyra Zełeńskiego zwiększa ryzyko destabilizacji i porzucenia przez Ukrainę prozachodniego kursu

W prasie zachodniej udział komika Wołodymyra Zeleńskiego w wyborach prezydenckich na Ukrainie nazwano „tragikomedią”, brytyjskie wydanie The Economist zauważa, że rosyjski przywódca Władimir Putin „zje go jako tabliczkę czekolady”.

Ukraiński portal „Mirotworec”, specjalizujący się w publikacji danych „osób, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” i pochodzących z przecieków dokumentów dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Rady Najwyższej Ukrainy i zaapelował o zweryfikowanie źródeł finansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zeleńskiego.

Eksperci twierdzą, że mają dowody, że w lutym 2019 r. pewien Andriej Pinczuk, oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej polecił Dmitrijowi Chawczence, który jest właścicielem giełdy kryptowalut WEX i bojownikiem nielegalnych formacji zbrojnych okresowe przeprowadzanie operacji prania pieniędzy w celu sfinansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego.

Te podejrzenia są pośrednio potwierdzone tym, że maszyna rosyjskiej propagandy z pełną prędkością włączyła się w agitację na poparcie Zełeńskiego. W poparciu dla kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego przemówili: wpływowy rosyjski propagandzista i prezenter telewizyjny Dmitrij Kisielow; prowadzący program „60 minut” Jewgienij Popow i Olga Skabiejewa; Iwan Ochłobystin, rosyjski aktor, reżyser i pisarz; Michaił Porieczenkow, rosyjski aktor, producent i prezenter telewizyjny; Natalia Pokłonska, zdrajca Ukrainy, była prokurator Republiki Krymu, deputowana do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej; Pawieł Gubariew, jeden z przywódców samozwańczej „Donieckiej Republiki Ludowej”, który od wielu lat jest członkiem neofaszystowskiej Rosyjskiej Jedności Narodowej; zbiegły do Rosji były premier Ukrainy Mykoła Azarow, najbardziej prorosyjski z ukraińskich polityków – kum Władimira Putina – Wiktor Medwedczuk oraz inne.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

Rosyjska FSB finansuje kampanię wyborczą Wołodymyra Zełeńskiego?

SBU sprawdza informacje na temat finansowania przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej kampanii wyborczej Zełeńskiego

Przyszłość wolnej Europy zależy od tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie

Moskwa nadal ma nadzieję na odzyskanie politycznej kontroli nad całą Ukrainą

Putin zje Zeleńskiego jako tabliczkę czekolady – The Economist

Atlantic Council: Dlaczego Zachód wspiera Poroszenkę? Nie ma alternatywy