Staramy się pomagać Polakom na Białorusi na tyle, na ile to jest możliwe. To wstrząsające, że dyktator zza wschodniej granicy mści się na własnych obywatelach dlatego, że są innej narodowości – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM został zapytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy pomoc polskiego rządu dla rodaków na Białorusi nie jest za mała przy wzmożonych represjach białoruskiej dyktatury.

– Staramy się pomagać na tyle, na ile to jest możliwe w tej trudnej sytuacji, naszym rodakom – powiedział Dworczyk dodając, że jest to jeden z priorytetów rządu.

– To wstrząsające, że dyktator zza wschodniej granicy mści się na własnych obywatelach, prześladuje własnych obywateli tylko dlatego, że są innej narodowości, w tym wypadku chodzi o narodowość polską – ocenił Dworczyk.

PRZECZYTAJ:

Michał Dworczyk: każdy białoruski urzędnik, zaangażowany w represje wobec Polaków na Białorusi poniesie konsekwencje!

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys oraz szefowa struktur tej organizacji w Lidzie, Irena Biernacka, usłyszały w miniony piątek w Mińsku zarzuty w ramach sprawy karnej o podżeganie do nienawiści”.

W czwartek zarzuty postawiono innym członkom kierownictwa ZPB, Andrzejowi Poczobutowi i Marii Tiszkowskiej. Prokuratura interpretuje działania aktywistów ZPB jako „rehabilitację nazizmu”. Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Znadniemna.pl za Polskieradio24.pl/PAP/IAR

PRZECZYTAJ:

Andżelika Borys zatrzymana w Grodnie! MSZ RP: Apelujemy o jak najszybsze zwolnienie Prezes Związku Polaków na Białorusi

Obywatelski głos w obronie praw człowieka Białorusinów i Polaków mieszkających na Białorusi

Departament Stanu USA wzywa reżim Łukaszenki do uwolnienia Andżeliki Borys i wszystkich bezpodstawnie zatrzymanych. Białoruskie władze zostaną pociągnięte do odpowiedzialności

Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi

Stanowcze oświadczenie KE: Wzywamy białoruskie władze do uwolnienia Polaków

Represje na Białorusi! Milicja wchodzi do mieszkań działaczy ZPB!