Serwis internetowy niezalezna.pl udostępnił listę nazwisk prorosyskich żołnierzy wojny dezinformacyjnej w Polsce

Wojna informacyjna, którą prowadzi Rosja ws. Ukrainy nie byłaby możliwa bez udziału prorosyjskich dziennikarzy i polityków. Wersje Putina forsują także niektórzy polscy dziennikarze, politycy i „eksperci” – poniżej przedstawiamy ich nazwiska.

Władimir Putin na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił własną wersję wydarzeń. Niektóre tezy prezydenta Rosji: na Ukrainie doszło do antykonstytucyjnego przewrotu, nowa władza to nacjonaliści i antysemici, a zbrojne grupy, które przejęły władzę na Krymie, to lokalne siły samoobrony, nie żołnierze rosyjscy.

Wczoraj na oficjalnym koncie MSZ Rosji na Twitterze została opublikowana prośba do nieujawnionych osób o „powściągliwe pochwały” (w komentarzach na TT oraz Facebooku) na temat „słusznej analizy” sytuacji na Ukrainie, opublikowanej przez niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Autorem artykułu, który należało pochwalić, jest niemiecki dziennikarz Uwe Klußmann. Pomyłka została szybko zauważona przez pracowników obsługujących Twittera MSZ Rosji, ale internauci zdążyli zrobić printscreena.

Przedstawiamy listę ludzi którzy powielają rosyjską wersję wydarzeń na Ukrainie (lista nie jest pełna, będzie uzupełniana):

Prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Komorowskiego

Czy Ukraińcy stawiają czoła temu co się dzieje? Czy widzieliśmy wojsko ukraińskie, które przeciwstawia się interwencji, atakowi? Nie widzimy tego. Nie oczekujmy w związku z tym, że inne państwa będą sięgać po środki których się domagają jeżeli państwo zainteresowane ochroną swojej integralności tego nie czyni.

(…) Trzeba widzieć kontekst. Tym kontekstem jest Krym terytorium, które Rosja uważa, że niesłusznie przekazała Ukrainie w 1954 roku. Krym, który zawsze należał do Rosji.
źródło: 3 marca 2014, TVN24

Wiktor Bater, dziennikarz

Putin jest prezydentem Rosjan, broni ich praw w sposób siermiężny, ale skuteczny. Tak było w 2008 roku, kiedy prezydent Gruzji sprowokował konflikt w Południowej Osetii i w Abchazji. Wbrew obawom świata i rajdu rosyjskich czołgów na Tibilisi , nie zamierzał dokonać okupacji gruzińskiej republiki, ale sama demonstracja siły skutecznie zniechęciła Gruzinów do dalszej eskalacji konfliktu a świat – do nadmiernego angażowania się w wojnę.
źródło: 2 marca 2014, natemat.pl

Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie

Sytuacja na Ukrainie nie wymaga rozwiązań militarnych. Stosunek Europy do Rosji jest zbudowany na fałszywych przesłankach: wrogości i strachu – uważa były ambasador RP w Moskwie Stanisław Ciosek. (…) Ciosek przedstawił swoją ocenę ostatnich wydarzeń na Krymie podczas poniedziałkowej dyskusji poświęconej sytuacji na Ukrainie, zorganizowanej przez SLD.
źródło: 3 marca 2014, PAP

Janusz Korwin Mikke, polityk

W siedzibie Kongresu Nowej Prawicy w Bydgoszczy przy ul. Długiej odbyła się konferencja prasowa Janusza Korwin-Mikkego nt. “Ukraina – polityka polska czy niemiecka?”. – Czy dla państwa polskiego jest korzystne, że również na wschodniej granicy będziemy mieli sojusznika naszego wielkiego sojusznika? – pytał na konferencji prezes KNP i mówił, że Ukraina, podobnie jak Litwa, jest klientem niemieckim. Przypomniał historyczne ścisłe więzy łączące UPA, UON i Stepana Bandery z Niemcami. – To jest sprawa niemiecka, a nie polska. Nie należało przyczyniać się do obalenia reżimu Janukowycza – stwierdził Korwin-Mikke.
źródło: 24 lutego 2014, bydgoszcz24.pl

Mariusz Max Kolonko, dziennikarz

Rosja jest na prostej drodze do dokonania podziału politycznego terytorium Ukrainy i aneksji Krymu. Na Ukrainie powstaje dwuwładza, która dzieli ten kraj wzdłuż Dniepru na część zachodnią prorosyjską i wschodnią proeuropejską (Kolonko pomyliły się strony świata – red.), ale nacjonalistyczną i antypolską.
źródło: 28 lutego 2014, MaxTV

Przemysław Holocher, działacz Ruchu Narodowego

W związku z:
– hasającymi po Ukrainie bandami pogrobowców UPA
– Zmanipulowanym przekazem medialny, który niesamowicie kontrastuje się z przekazem np. z Marszu Niepodległości
– Euroentuzjazmem protestujących
– anarchizmem protestujących
Zdecydowanie potępiam zamieszki na Ukrainie i solidaryzuje się z tamtejszą władzą.
(źródło: 24 stycznia 2014, Facebook.com)

Sylwester Chruszcz, członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego, kandydat tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego

O słowach Władimira Putina, że rosyjska armia zajmująca obiekty wojskowe na Ukrainie to „samoobrona Krymu”, a protestujących na majdanie w Kijowie „szkolono w Polsce”: To są mocne zarzuty i Putin powinien przedstawić na to dowody, ale też nie wierzyliśmy w więzienia CIA. Okazuje się, że chyba to była prawda
(…) Putin udowodnił że jest dobrym przywódcą Rosji

Eryk Mistewicz, ekspert PR

O konferencji Władimira Putina: Nie widzę dziś w Europie polityka tej klasy – jeśli chodzi o komunikację, język, sposób argumentacji, budowanie narracji, swobodę wypowiedzi.

„W przestrzeni postradzieckiej” – argumentacja zaangażowania się Rosji na Ukrainie. Gdzie kończy się „przestrzeń postradziecka”? #Ptica
(źródło: 4 marca 2014, twitter.com)

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/jagiellonia.org/