Prokurator generalny USA Merrick Garland odbył niezapowiedzianą podróż do Kijowa, gdzie spotkał się z ukraińską prokurator generalną Iryną Wenedyktową i ogłosił utworzenie zespołu do spraw zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Podkreślono również, że Stany Zjednoczone mają doświadczenie w ściganiu zbrodniarzy nazistowskich.

„Stany Zjednoczone wysyłają niewątpliwy komunikat, że nie ma gdzie się ukryć. My i nasi partnerzy użyjemy wszelkich dostępnych środków, aby upewnić się, że osoby odpowiedzialne za te okrucieństwa zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”.

Merrick Garland

Prokurator generalny USA

Zapowiedział utworzenie zespołu ds. zbrodni wojennych, na czele którego stanie Eli Rosenbaum, najbardziej znany łowca nazistów w amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości. W skład grupy wejdą eksperci ds. śledztw dotyczących łamania praw człowieka i zbrodni wojennych.

PRZECZYTAJ:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Przyszli faszyści będą nazywać siebie antyfaszystami

Jak już informowaliśmy wcześniej, wybitny rosyjski filozof Michaił Epstein powiedział, że ideologia „raszyzmu” ma się do faszyzmu jak broń atomowa do zwykłej. Oto jego cytat:

„Żadnemu narodowi na świecie nie zdarzyło się dotąd dwukrotnie wpaść w jamę totalitaryzmu. Naród z łatwością, dosłownie w kilka dni wpadł w ekstazę z powodu aneksji cudzego terytorium. Przy czym odebranego krajowi uważanego za „bratni”! Ten istny szkwał złości, nienawiści, głupoty jest po prostu straszny. Posłuchawszy Dmitrija Kisielowa [główny propagandzista putinowskiej TV – przypis mój, J.L.] grożącego Ameryce przemienieniem jej w radioaktywny pył i Aleksandra Dugina wzywającego armię rosyjską, aby okupowała całą Europę i narzuciła jej władzę rosyjskiego cara, dochodzę do wniosku, że jest coś niebezpieczniejszego od faszyzmu i komunizmu. Ta ideologia „raszyzmu” ma się do faszyzmu jak broń atomowa do zwykłej. Mowa tu bowiem o ideologii totalnej nienawiści – nie do jakichś klas, narodów czy ras, a do świata jako takiego. To szaleńcza idea absolutnej hegemonii jednej bandy terroryzującej całą ludzkość grozą wojny atomowej. Ale jest coś jeszcze straszniejszego – entuzjazm ludności. W Rosji są formalne instytucje demokracji, jest internet – i coraz mniej mamy wątpliwości, że to nie dyktatura gnębi naród, a sam lud chce takiej właśnie władzy nad sobą. Nastąpił moment prawdy dla kraju”.

PRZECZYTAJ:

Putin dokonuje ludobójstwa na Ukraińcach – raport czołowych prawników

Putin powinien zostać osądzony przez Trybunał w Hadze – MSZ Wielkiej Brytanii

Koniec Putina i jego popleczników powinien być taki sam jak nazistów – brytyjski sekretarz obrony

Przypomnijmy, byli brytyjscy premierzy Gordon Brown i Sir John Major wezwali do utworzenia nowego międzynarodowego trybunału do zbadania zbrodni krwawego kremlowskiego maniaka Putina na Ukrainie. Nowy organ wymiaru sprawiedliwości powinien być podobny do Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze powołanego w 1945 r. w celu osądzenia głównych zbrodniarzy wojennych Rzeszy Niemieckiej z okresu II wojny światowej, oskarżonych o zbrodnie wojenne, przeciwko pokojowi i przeciwko ludzkości, informuje BBC. Wniosek o powołanie specjalnego trybunału podpisało już 140 osób, wśród nich są prawnicy, politycy i naukowcy.

Warto zauważyć, że Międzynarodowy Trybunał Karny prowadzi już śledztwo wobec Putina w sprawie podejrzenia o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Jednak możliwości tego sądu są ograniczone. W szczególności Międzynarodowy Trybunał Karny nie może prowadzić dochodzenia w sprawie rosyjskiej agresji bez sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, co Moskwa z pewnością zawetuje.

PRZECZYTAJ:

Rosja jest nowotworem tego świata

Po upadku muru berlińskiego cały świat zakładał, że zwyciężyła demokracja i rządy prawa, ale zamiast tego kremlowski maniak używa brutalnej siły, powiedział Brown i dodał, że uważa Putina za zbrodniarza wojennego.

„Jeśli nie wyślemy teraz wyraźnego sygnału, staniemy w obliczu agresji w innych krajach, która również może pozostać bezkarna”

– powiedział Brown.

Według Browna wojnie towarzyszą masowe bombardowania ludności cywilnej, naruszenia zawieszenia broni podczas ewakuacji oraz „nuklearny szantaż”, które są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego.

Jednocześnie Brown przekonuje, że utworzenie nowego Trybunału zamknie lukę w prawie międzynarodowym, którą Putin może wykorzystać do uniknięcia sprawiedliwości i surowej kary.

„Musimy działać szybko, aby przekonać naród ukraiński, że jesteśmy gotowi coś zrobić, a nie tylko rozmawiać, i musimy jasno powiedzieć wspólnikom Putina, że pętla jest zaciskana. Jeśli nie zdystansują się od Putina, grozi im postępowanie karne i więzienie”

– powiedział Brown.

Nawiasem mówiąc, główny organ sądowy ONZ – Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Rosja musi natychmiast przerwać wojnę na Ukrainie. Ponadto krajowi agresorowi nakazano powstrzymanie wszelkich wojskowych lub nieregularnych formacji zbrojnych pozostających pod jego kontrolą lub wpływem.

Wcześniej prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina zintensyfikowała prace mające na celu postawienie rosyjskich okupantów przed wymiarem sprawiedliwości. Według głowy państwa ukraińskiego każdy najeźdźca musi stanąć przed międzynarodowym trybunałem.

PRZECZYTAJ:

„Zmusimy Rosję ponieść odpowiedzialność za krwawy terror” – prokuratura Ukrainy

Z kolei, prezydent USA Joe Biden podczas dorocznego obiadu „Przyjaciół Irlandii”, który odbył się w dniu Świętego Patryka na Kapitolu powiedział, że Putin to „morderczy dyktator, zwykły zbir, który toczy niemoralną wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu”. Wcześniej, podczas spotkania z dziennikarzami prezydent USA nazwał Putina „zbrodniarzem wojennym”.

Przypomnijmy, 15 marca, Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję o konieczności dochodzenia w sprawie kremlowskiego dyktatora Putina za jego zbrodnie wojenne na Ukrainie, podaje agencja Associated Press.

„Te okrucieństwa zasługują na dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych” – powiedział Chuck Schumer, przywódca większości w Senacie.

Oświadczenie Senatu zdecydowanie potępiło „przemoc, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości” popełnione przez rosyjskie siły zbrojne pod dowództwem Putina. CZYTAJ WIĘCEJ TU>>>

PRZECZYTAJ:

Będziemy żyć w czasach, gdy Federacja Rosyjska się rozpadnie – sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

  1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
  2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
  3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
  4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Kolos na glinianych nogach. Fatalna polityka Putina wiedzie Rosję ku przepaści

Nie będzie żadnej litości dla putinowskich najeźdźców – doradca biura Zełenskiego

„Zmusimy Rosję ponieść odpowiedzialność za krwawy terror” – prokuratura Ukrainy

Rosyjscy najeźdźcy ponoszą miażdżące straty (+WIDEO, FOTO) AKTUALIZACJA

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin