Kongres Stanów Zjednoczonych przygotował projekt ponadpartyjnej rezolucji, w której rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie zostały uznane za ludobójstwo, informuje Foreign Policy.

Wcześniej grupa amerykańskich parlamentarzystów złożyła projekt uchwały, w którym stwierdzono, że masowe zabijanie ukraińskich cywilów, ataki na domy i szpitale położnicze oraz deportacja setek tysięcy ludzi do Rosji spełniają kryteria ludobójstwa określone w odpowiedniej konwencji ONZ.

Publikacja zwraca uwagę, że rezolucja nie jest prawnie wiążąca, ale jest sygnałem potępienia działań Rosji i świadczy o staraniach członków Kongresu o stałe i długoterminowe wsparcie dla Ukrainy.

Przypomnijmy, zbrodnie wojenne rosyjskich najeźdźców podczas zakrojonej na wielką skalę agresji przeciwko Ukrainie zostały uznane za ludobójstwo w parlamentach krajów bałtyckich, Polski, Kanady, Czech, Irlandii i Ukrainy.

Polski Sejm określił działania Rosji w Ukrainie mianem ludobójstwa i zbrodni wojennych jeszcze 23 marca 2022 r.

„Sejm RP stanowczo potępia akty długotrwałej przemocy, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości, akty ludobójstwa, systemowe naruszenia praw człowieka oraz inne przestępne naruszenia prawa międzynarodowego, których dopuszczają się na terytorium suwerennej Ukrainy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej wraz z sojusznikami na rozkaz dowódców wojskowych pod bezpośrednim zwierzchnictwem prezydenta Władimira Putina”

czytamy w uchwale w sprawie popełniania zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości oraz łamania praw człowieka przez Rosję w Ukrainie.

Działania Rosji na Ukrainie mają na celu zorganizowanie ludobójstwa, a celem okrucieństw armii rosyjskiej jest zniszczenie narodu ukraińskiego – czytamy w raporcie pierwszego niezależnego śledztwa amerykańskiego think tanku New Lines Institute for Strategy and Policy oraz kanadyjskiego Centrum Praw Człowieka Raoula Wallenberga (Raoul Wallenberg Centre for Human Rights) poświęconego oskarżeniom Rosji o ludobójstwo.

30 czołowych światowych prawników i ekspertów – autorów raportu do spraw ludobójstwa oskarżyli państwo rosyjskie o naruszenie kilku artykułów Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, donosi CNN.

Autorzy dokumentu ostrzegają, że istnieje poważne i nieuchronne ryzyko ludobójstwa na Ukrainie. Na poparcie tego stwierdzenia podano długą listę dowodów, m.in. przykłady masakr ludności cywilnej, przymusowego wysiedlania ludzi i nieludzkiej antyukraińskiej retoryki stosowanej przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej.

Raport ma zostać opublikowany w piątek 27 maja, a jego kopie trafią do parlamentów, rządów i organizacji międzynarodowych na całym świecie.

„Zgromadziliśmy czołowych prawników z całego świata, którzy przeanalizowali dostępne dowody i doszli do wniosku, że Federacja Rosyjska jest odpowiedzialna za naruszenia Konwencji o ludobójstwie na Ukrainie”

– powiedział Azeem Ibrahim z New Lines Institute for Strategy and Policy w rozmowie z dziennikarzami i dodał, że: „To bardzo gruntownie i szczegółowo zbadane dowody. Wszystko, co widzieliśmy, sugeruje, że ta wojna ma charakter ludobójstwa, jeśli chodzi o język i sposób jej prowadzenia. Jest to absolutnie jasne”.

PRZECZYTAJ:

Plan ludobójstwa Ukraińców zatwierdził osobiście Putin

Scenariusz ludobójstwa. Rosyjska agencja propagandowa ujawnia plany Putina

Putin powinien zostać osądzony przez Trybunał w Hadze – MSZ Wielkiej Brytanii

KOMENTARZ REDAKCJI

22 lutego br. Stany Zjednoczone poinformowały Organizację Narodów Zjednoczonych, że mają „rzetelne informacje” o tym, że Kreml starannie zaplanował organizację masakr i aresztowań Ukraińców, którzy są w stanie przeciwstawić się realizacji agresywnych planów geopolitycznych Moskwy. Masowy terror Rosja planuje zorganizować po inwazji na Ukrainę na okupowanych terytoriach. Kilka zachodnich agencji informacyjnych, w szczególności AFP, Reuters i DPA, zapoznały się z tekstem apelu USA do ONZ, poinformował portal Jagiellonia.org, powołując się na amerykańską rządową rozgłośnię Radio Wolna Europa/Radio Swoboda.

20 lutego Bathsheba Nell Crocker, ambasador USA przy ONZ w Genewie, przedstawiła w liście do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka szczegóły „alarmujących informacji” zebranych przez amerykański wywiad.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni łamaniem praw człowieka przez Rosję w tych częściach Ukrainy, które ona już okupowała, i mamy wszelkie powody, by sądzić, że obawy te nasilą się po nowej [rosyjskiej] ofensywie wojskowej”

– czytamy w liście.

Ambasador USA przy ONZ twierdzi, że Kreml planuje ukierunkowane zabójstwa, porwania, zatrzymania i tortury tych, którzy sprzeciwiają się działaniom Rosji na Ukrainie. Zgodnie z listem, celem ataków będą dziennikarze, działacze, a także rosyjscy i białoruscy dysydenci, którzy obecnie ukrywają się na Ukrainie.

„W szczególności mamy wiarygodne informacje, z których wynika, że rosyjskie służby specjalne opracowują listy zidentyfikowanych Ukraińców, których po okupacji wojskowej należy zabić lub wysłać do obozów koncentracyjnych”

– czytamy w oficjalnym liście USA do ONZ.

Ambasador USA przy ONZ oświadczyła również, że Stany Zjednoczone posiadają informacje, iż rosyjska armia planuje używać śmiercionośnych metod, by rozproszyć protesty lub stłumić „pokojowe akty oporu cywilów”.

Jak już wcześniej informowaliśmy, amerykańskie czasopismo Foreign Policy powołując się na wysokich amerykańskich urzędników, którzy dysponują danymi wywiadowczymi USA, opublikowało informację o tym, że jeśli Rosji uda się zająć Ukrainę, rosyjskie służby specjalne rozpoczną starannie zaplanowaną kampanię masowych aresztowań i zabójstw.

Rosja starannie zaplanowała kampanię masowego terroru przeciwko aktywistom i politykom, którzy sprzeciwiają się wdrażaniu agresywnej strategii geopolitycznej Kremla. W tym celu po ataku na Ukrainę zaplanowane są masowe aresztowania i zabójstwa przeciwników politycznych, działaczy antykorupcyjnych, a także białoruskich i rosyjskich dysydentów mieszkających na Ukrainie, informują źródła wydania powołując się na dane wywiadowcze amerykańskich służb specjalnych.

Dziennikarze Foreign Policy wskazali, że „4 osoby zaznajomione z amerykańskimi danymi wywiadowczymi” stwierdziły, że Rosja przygotowała szczegółowe listy ukraińskich aktywistów, działaczy, polityków i innych znanych osób, które „po inwazji” zostaną aresztowane, a nawet zabite.

Wysocy urzędnicy administracji Bidena są również zszokowani liczbą tych list – są one skierowane dosłownie przeciwko każdemu, kto mógłby sprzeciwić się realizacji rosyjskiej strategii na Ukrainie.

Inne źródło, „urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości”, powiedział, że USA odtajniły część swoich danych wywiadowczych i przekazały je Ukrainie jako ostrzeżenie. Przypomnijmy, że wcześniej szczegóły tego scenariusza opisał tabloid Bild.

PRZECZYTAJ:

Oficjalnie! List USA do ONZ: Kreml zaplanował organizację masakr, tortur i aresztowań Ukraińców

W rzeczywistości Rosja pielęgnowała takie plany od bardzo dawna. Portal Jagiellonia.org wielokrotnie o tym pisał, powołując się na informacje publikowane przez przedstawicieli ukraińskich służb specjalnych. Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org od 2014 roku w swoich artykułach wielokrotnie ostrzegał o istnieniu takiego scenariusza.

Marionetki Moskwy od 2005 roku aktywnie wdrażały w życie tajną operację pod kryptonimem „Monolit”, opracowaną przez FSB. Kremlowski scenariusz przewidywał złamanie oporu i ustanowienie brutalnej dyktatury. Setki tysięcy opozycjonistów miały być wysłane do obozów koncentracyjnych. Wkrótce taki sam los miał spotkać Polaków i narody państw bałtyckich.

– Mamy niepodważalne dowody realizacji operacji specjalnej pt. „Monolit” – oświadczył ówczesny szef SBU Wałentyn Naływajczenko w wywiadzie udzielonym programu TSN Tyżdeń ukraińskiej telewizji 1+1, który został transmitowany 22 lutego 2015 r. Celem tej operacji, w której uczestniczył Janukowycz i inni przywódcy, było utrzymanie władzy do 2020 roku.

Operacja FSB przewidywała również scenariusz militarny. Kreml szykował się do rozprawienia się z akcjami nieposłuszeństwa podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku na Ukrainie. Rosyjskie służby specjalne wraz ze swoimi marionetkami przygotowywały się do przekształcenia Ukrainy w ogromny obóz koncentracyjny.

„Byłby to kraj autorytarny, faszystowski. Ponieważ [Janukowycz] nie miałby innego wyboru. Setki tysięcy [przeciwników reżimu] zostałyby aresztowanych i postawionych przed sądem. Być może zginęłyby dziesiątki tysięcy ludzi. To byłaby ruina. W tej sytuacji byłoby to państwo policyjne i faszystowskie”

– powiedział Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

Obozy koncentracyjne dla dysydentów i okrutny despotyzm dla wszystkich pozostałych – taką przyszłość dla Europy przygotowywała Rosja, kontrolowana przez byłych funkcjonariuszy KGB. I gdyby nie rewolucja godności i zacięty opór Ukraińców w Donbasie, „uprzejme zielone ludziki” w najbliższej przyszłości pojawiłyby się na ulicach miast Europy Środkowo-Wschodniej. Rewolucja godności w Kijowie pokrzyżowała te plany. Na Ukrainie trwa wojna o przyszłość cywilizacji europejskiej.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Marionetkowy „rząd” i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

Rosyjska agresja. Kreml szykuje zamach stanu na Ukrainie – brytyjskie MSZ

Biały Dom: Putin prowadzi wojnę przeciwko Ukraińcom, by represjonować ich, zmiażdżyć ich, skrzywdzić ich