„Ukraińskie wojsko – to nowy wzór sił zbrojnych…które mogą stać się podstawą sił NATO”, – podkreślił w czasie swego wystąpienia prezes amerykańskiej Fundacji Potomac (The Potomac Foundation), profesor uniwersytetu Georgetown, wiodący ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego Phillip Karber.

W przeciągu lat 2014-2016 wielokrotnie przebywał w miejscach starć wojskowych na wschodzie Ukrainy, obserwując sytuację w strefie działań bojowych.

W tej chwili przybył do Australii na zaproszenie Ministerstwa obrony kraju jako ekspert wojskowy i bezpośredni świadek konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w celu zapoznania australijskiego resortu wojskowego z obecnym stanem wojska ukraińskiego i sytuacji wojskowo-politycznej na Ukrainie. Ekspert podkreślił, że agresja woskowa ze strony FR wobec Ukrainy trwa i wymaga odpowiedniej reakcji wspólnoty światowej.

Wg niego, FR zgromadziła na granicy z Ukrainą sporo broni, którą w przyszłości może zastosować w celu destabilizacji sytuacji, zarówno jak i konfliktu na pełną skalę lub groźby innym państwom Europy.

Poza interwencją wojskową, Rosja prowadzi ukrytą wojnę hybrydową przeciwko Ukrainie (na poziomie propagandy, poparcia nurtów radykalnych, mobilizacji swych sprzymierzeńców w innych krajach, dostawy broni separatystom).

Nieomal każda eskalacja przemocy na wschodzie Ukrainy odbywała się po przybyciu kolejnego „konwoju humanitarnego”, – mówi ekspert. – W końcu po dwóch latach wojny dla świata stało się oczywiste zagrożenie ze strony FR… Dlatego ważne jest, aby zrezygnować z praktyki presji na ofiarę (Ukrainę) i zwiększyć nacisk na agresora (FR)”.

Za główne osiągnięcie Ukrainy w konfrontacji z Rosją Phillip Karber uważa zbudowanie silnego zdolnego do walki wojska.

„Ukraińskie wojsko – to nowy wzór sił zbrojnych o niespotykanym przygotowaniu bojowym i nowym pokoleniu dowódców, na których można polegać i które mogą stać się podstawą sił NATO”, –zaznaczył Karber.

Wystąpienia profesora Karbera w Australii wywołały wielki rezonans i pozwoliły po raz kolejny przyciągnąć uwagę Australii do globalnych problemów bezpieczeństwa, w szczególności sytuacji na Ukrainie.

Jagiellonia.org / Ukrinform