W przypadku kolejnego agresywnego kroku Moskwy, Rosja może zostać wyłączona z międzynarodowego systemu finansowego – powiedział William Taylor, chargé d’affaires ambasady USA w Kijowie, były ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie w wywiadzie dla Pierwszego kanału telewizji gruzińskiej.

„Będzie to miało katastrofalne skutki dla kraju. Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, ale w przypadku kolejnego agresywnego kroku można to wykorzystać. Ta sankcja to zapłata za Putina”.

William B. Taylor, Jr.

Amerykański dyplomata, chargé d'affaires ambasady USA w Kijowie, były ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie

Według amerykańskiego dyplomaty, Kreml nie spodziewał się, że sankcje potrwają tak długo i miał nadzieję, że „wpłynie na niektóre kraje, wiemy, kto to jest, i sankcje zostaną zniesione”. Taylor zauważył, że zamiast tego sankcje zostały przedłużone.

Jednocześnie Taylor powiedział, że obecnie obowiązujące sankcje nie są wystarczające: „w tym czasie nie widzieliśmy, jak Rosjanie opuszczają Donbas lub Krym”.

PRZECZYTAJ:

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin

Wcześniej dyplomata powiedział, że Ukraina chroni Europę przed agresją Kremla i jest na pierwszej linii frontu w walce z rosyjską inwazją, dlatego jest ważna dla Zachodu.

Według niego, po drugiej wojnie światowej na kontynencie panował pokój, ale w 2014 r. Rosja naruszyła ten układ. Kraje zachodnie próbują aktywnie się temu oprzeć, ale to Ukraina jest epicentrum wydarzeń. Ta wojna jest powodem, dla którego USA uważają, że Ukraina jest ważna.

„Jeśli nie powstrzymamy Kremla, będziemy na drodze do panowania niesprawiedliwości i niewolnictwa. I to jest rozpowszechnianie dezinformacji, to jest wojna hybrydowa. Ukraina jest w epicentrum i na pierwszej linii frontu tej bitwy. Ukraina jest dla nas bardzo ważna i Ukraina musi zwyciężyć” – podkreślił dyplomata.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

W jedności siła. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) wzorcem dla państw Międzymorza

Europa na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Zachodowi

Raport: Rosja prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Europa Wschodnia na celowniku Kremla

Putin marzy o „Nowej Jałcie”, ale nie ma z kim negocjować – Paweł Felgenhauer