Ukraina chroni Europę przed agresją Kremla i jest na pierwszej linii frontu w walce z rosyjską inwazją, dlatego jest ważna dla Zachodu –powiedział podczas przemówienia w Akademii Dyplomatycznej Ukrainy im. Giennadija Udowenki William Taylor, chargé d’affaires ambasady USA w Kijowie.

Według niego, po drugiej wojnie światowej na kontynencie panował pokój, ale w 2014 r. Rosja naruszyła ten układ. Kraje zachodnie próbują aktywnie się temu oprzeć, ale to Ukraina jest epicentrum wydarzeń. Ta wojna jest powodem, dla którego USA uważają, że Ukraina jest ważna, informuje portal Segodnya.ua.

PRZECZYTAJ:

Kreml przygotowuje się do wielkiej wojny w Europie

„W 2014 r. Rosja okupowała [część] Ukrainy. Jest to pierwsza próba zmiany granic środkami zbrojnymi po drugiej wojnie światowej. My, Ukraina, USA, Kanada, Europa, próbujemy z tym walczyć. Ukraina walczy za pomocą wojska, sankcji i całego społeczeństwa. Kanada i Europejczycy walczą sankcjami i zbrojnym wsparciem. USA również zmagają się poprzez sankcje [wobec Rosji] i udzielając wsparcia [dla Ukrainy]”.

William B. Taylor, Jr.

Amerykański dyplomata, chargé d'affaires ambasady USA w Kijowie, były ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie

„Jeśli nie powstrzymamy Kremla, będziemy na drodze do panowania niesprawiedliwości i niewolnictwa. I to jest rozpowszechnianie dezinformacji, to jest wojna hybrydowa. Ukraina jest w epicentrum i na pierwszej linii frontu tej bitwy. Ukraina jest dla nas bardzo ważna i Ukraina musi zwyciężyć”

– podkreślił dyplomata.

PRZECZYTAJ:

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Przypomnijmy, 1 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em. Wysoki urzędnik Stanów Zjednoczonych zapewnił, że Waszyngton nie zmieni swojego stanowiska w sprawie wspierania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

W jedności siła. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) wzorcem dla państw Międzymorza

Europa na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Zachodowi

Raport: Rosja prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Europa Wschodnia na celowniku Kremla

Putin marzy o „Nowej Jałcie”, ale nie ma z kim negocjować – Paweł Felgenhauer