Polonia to wielka szansa i wielki kapitał; prowadzimy bardzo intensywną politykę polonijną od czterech lat, jesteśmy formacją polityczną, która postawiła na Polonię – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas Forum Polonijnego w Krynicy.

Karczewski uczestniczył we wtorek w panelu pt. „Dobrze być Polakiem – jak dbamy o polskie interesy i wartości na arenie międzynarodowej”. Odbył się on podczas Forum Polonijnego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że tematyka polonijna jest coraz ważniejsza.

„Przykładamy olbrzymią wagę do spraw polonijnych, prowadzimy bardzo intensywną politykę polonijną od czterech lat i jesteśmy formacją polityczną, która można powiedzieć, postawiła na Polonię. Dla Senatu sprawy Polonii to „oczko w głowie”

– oświadczył.

Karczewski mówił też, że „Polonia to wielka szansa, wielki kapitał”.

„Polonia to 20 mln Polaków rozsianych na całym świecie i jej serce bije po polsku i naprawdę szybko bije dla Polski” – mówił. W tym kontekście zwrócił uwagę, że Polonia coraz częściej odwiedza Polskę i coraz częściej chce mieć kontakt z Polską. „Coraz częściej przyjeżdżają i zostają w Polsce”

– dodał.

Karczewskie wskazał, że przez ostatnie cztery lata trwał partnerski dialog z Polonią.

„Rozpoczęliśmy ten dialog od zapytania Polonii, wszystkich środowisk polonijnych, organizacji polonijnych, co jest dla nich najważniejsze. Oświata, nauka języka – wszyscy to powtarzali, mówili i tego się trzymamy, to będziemy robić, bo jest takie oczekiwanie, taka potrzeba i konieczność – nauka języka polskiego”

– zadeklarował marszałek Senatu.

Wcześniej podczas krótkiego briefingu Karczewski podkreślał, że podczas Forum „chcemy pokazać jak wielką wartością i szansą jest Polonia”. „Chcemy współpracować z Polonią” – zadeklarował marszałek Senatu. Wyraził też zadowolenie z faktu, że Polonia jest coraz bardziej zainteresowana sprawami Polski i „coraz aktywniej – w miejscach swojego zamieszkania – dba o dobry wizerunek Polski”.

„Cieszy nas też fakt, że powstaje coraz więcej organizacji polonijnych zainteresowanych współpracą u siebie na miejscu i współpracą z Polską”

– mówił Karczewski.

Źrodło: Kresy24.pl, Dzieje.pl (PAP)