Rosjanie dokładają wszelkich starań, aby skłonić prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zmiany wektoru ukraińskiej polityki zagranicznej.

PRZECZYTAJ:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Lider Czeczenii Ramzan Kadyrow jest zadowolony z pierwszych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Pospiesznie pogratulował nowo wybranemu prezydentowi Ukrainy sukcesu i zadeklarował poparcie ze strony Rosji.

„Rosja jest najbliższym sąsiadem, Rosja jest krajem, który jako pierwszy wyciąga pomocną dłoń w czasach przeciwności losu, Rosja jest blisko, a ci, którzy popychając wszystkich łokciami, są chętni do przyjaźni, są daleko. Chciałbym życzyć Wołodymyrowi Zełenskiemu powodzenia w szlachetnych czynach mających na celu odrodzenie Ukrainy i zjednoczenia narodów ukraińskiego i rosyjskiego!”

– napisał Kadyrow.

Jednocześnie ostrzegł Zełenskiego o możliwej „presji Departamentu Stanu”.

„Oczywiście od momentu wejścia do drugiej rundy przedstawiciele Departamentu Stanu i zachodnich stolic mogli rozpocząć masowy atak psychologiczny, nauczać z kim i jak powinien być [Zełenski] przyjacielem i wrogiem”

– powiedział szef Czeczenii.

PRZECZYTAJ:

Triumf Wołodymyra Zełeńskiego zwiększa ryzyko destabilizacji i porzucenia przez Ukrainę prozachodniego kursu

Przypomnijmy, w czasie kampanii wyborczej w poparciu dla Wołodymyra Zełeńskiego przemówili: wpływowy rosyjski propagandzista i prezenter telewizyjny Dmitrij Kisielow; prowadzący program „60 minut” Jewgienij Popow i Olga Skabiejewa; Iwan Ochłobystin, rosyjski aktor, reżyser i pisarz; Michaił Porieczenkow, rosyjski aktor, producent i prezenter telewizyjny; Natalia Pokłonska, zdrajca Ukrainy, była prokurator Republiki Krymu, deputowana do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej; Pawieł Gubariew, jeden z przywódców samozwańczej „Donieckiej Republiki Ludowej”, który od wielu lat jest członkiem neofaszystowskiej Rosyjskiej Jedności Narodowej; zbiegły do Rosji były premier Ukrainy Mykoła Azarow, najbardziej prorosyjski z ukraińskich polityków – kum Władimira Putina – Wiktor Medwedczuk oraz inne.

Ukraiński portal „Mirotworec”, specjalizujący się w publikacji danych „osób, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” i pochodzących z przecieków dokumentów dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Rady Najwyższej Ukrainy i zaapelował o zweryfikowanie źródeł finansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zeleńskiego.

Eksperci twierdzą, że mają dowody, że w lutym 2019 r. pewien Andriej Pinczuk, oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej polecił Dmitrijowi Chawczence, który jest właścicielem giełdy kryptowalut WEX i bojownikiem nielegalnych formacji zbrojnych okresowe przeprowadzanie operacji prania pieniędzy w celu sfinansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

Rosyjska FSB finansuje kampanię wyborczą Wołodymyra Zełeńskiego?

SBU sprawdza informacje na temat finansowania przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej kampanii wyborczej Zełeńskiego

Przyszłość wolnej Europy zależy od tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie

Moskwa nadal ma nadzieję na odzyskanie politycznej kontroli nad całą Ukrainą

Putin zje Zeleńskiego jako tabliczkę czekolady – The Economist