Rosjanie dokładają wszelkich starań, aby skłonić prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zmiany wektoru ukraińskiej polityki zagranicznej.

Zbiegły były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który ukrywa się na terytorium Rosji, przekazał gratulacje Wołodymyrowi Zelenskiemu w związku ze zwycięstwem w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie – ogłosił na Facebooku Jurij Kirasir, rzecznik prasowy syna Janukowycza, podaje Ukraińska Prawda. Autentyczność gratulacji potwierdził Witalij Serdiuk, prawnik Wiktora Janukowycza.

„Szczerze gratuluję Wam wyboru na prezydenta Ukrainy. Ukraińcy powierzyli Panu to stanowisko w najtrudniejszym momencie historii naszego kraju. Miłujący pokój naród ukraiński jest podzielony i zradykalizowany, jak nigdy dotąd”

– pisze Janukowycz.

Oprócz tego, Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy nazwał rosyjską agresję w Donbaie „wojną bratobójczą”.

„Winę za to potworne cierpienie ponosi Petro Poroszenko i jego współpracownicy, którzy przez te wszystkie lata prowadzili politykę nienawiści i przemocy”

– zaznaczył zdrajca, który wiosną 2014 prosił Putina o wprowadzenie rosyjskich wojsk na Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

ЧЕТВЕРТЫЙ ПРЕЗИДЕНТ УКРАИНЫ В. ЯНУКОВИЧ НАПРАВИЛ СВОИ ПОЗДРАВЛЕНИЯ В. ЗЕЛЕНСКОМУ В СВЯЗИ С ЕГО ПОБЕДОЙ ВО ВТОРОМ ТУРЕ…

Gepostet von Yury Kirasir am Sonntag, 21. April 2019

Przypomnijmy, podczas debatów w przededniu wyborów Wołodymyr Zełenski, nazwał rosyjskich terrorystów „powstańcami”.

Jednak w sztabie wyborczym Zełenskiego odpowiedzieli na pozdrowienia Janukowycza z powściągliwością: „Możemy się obejść bez takiego wsparcia”.

PRZECZYTAJ:

Triumf Wołodymyra Zełeńskiego zwiększa ryzyko destabilizacji i porzucenia przez Ukrainę prozachodniego kursu

W czasie kampanii wyborczej w poparciu dla Wołodymyra Zełeńskiego przemówili: wpływowy rosyjski propagandzista i prezenter telewizyjny Dmitrij Kisielow; prowadzący program „60 minut” Jewgienij Popow i Olga Skabiejewa; Iwan Ochłobystin, rosyjski aktor, reżyser i pisarz; Michaił Porieczenkow, rosyjski aktor, producent i prezenter telewizyjny; Natalia Pokłonska, zdrajca Ukrainy, była prokurator Republiki Krymu, deputowana do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej; Pawieł Gubariew, jeden z przywódców samozwańczej „Donieckiej Republiki Ludowej”, który od wielu lat jest członkiem neofaszystowskiej Rosyjskiej Jedności Narodowej; zbiegły do Rosji były premier Ukrainy Mykoła Azarow, najbardziej prorosyjski z ukraińskich polityków – kum Władimira Putina – Wiktor Medwedczuk oraz inne.

Ukraiński portal „Mirotworec”, specjalizujący się w publikacji danych „osób, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” i pochodzących z przecieków dokumentów dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Rady Najwyższej Ukrainy i zaapelował o zweryfikowanie źródeł finansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zeleńskiego.

Eksperci twierdzą, że mają dowody, że w lutym 2019 r. pewien Andriej Pinczuk, oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej polecił Dmitrijowi Chawczence, który jest właścicielem giełdy kryptowalut WEX i bojownikiem nielegalnych formacji zbrojnych okresowe przeprowadzanie operacji prania pieniędzy w celu sfinansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

Rosyjska FSB finansuje kampanię wyborczą Wołodymyra Zełeńskiego?

SBU sprawdza informacje na temat finansowania przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej kampanii wyborczej Zełeńskiego

Przyszłość wolnej Europy zależy od tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie

Moskwa nadal ma nadzieję na odzyskanie politycznej kontroli nad całą Ukrainą

Putin zje Zeleńskiego jako tabliczkę czekolady – The Economist