Według nieoficjalnych danych, 5 stycznia, w wyniku ataku powietrznego tureckich sił powietrznych, Rosja poniosła pierwsze duże straty wojskowe w Libii. A 6 stycznia Moskwa wezwała do pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii. Międzynarodowa społeczność wywiadowcza InformNapalm przeprowadza monitorowanie tej sytuacji.

Dziś, 6 stycznia, według RFE/RL, Rosja wezwała do pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oficjalnym powodem tego są działania Turcji, która zaczęła wysyłać wojska do Libii w celu wsparcia uznanego przez ONZ rządu w Trypolisie.

Przypomnijmy, Federacja Rosyjska nieoficjalnie wspiera siły dowódcy libijskiej armii narodowej Khalifa Haftara, byłego sojusznika Muammara Kaddafiego, który 12 grudnia rozpoczął decydującą ofensywę na centrum Trypolisu.

25 grudnia 2019 r. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zgodnie z jego danymi, po stronie sił Khalify Haftara walczy dwie tysięcy żołnierzy z prywatnej armii Putina tzw. Grupy Wagnera. Był to bezpośredni sygnał dla Moskwy, że Turcja jest gotowa przeciwstawić się rosyjskim najemnikom na Bliskim Wschodzie.

PRZECZYTAJ:

Psy wojny z Rosji. Media opublikowały zdjęcia siedziby „grupy Wagnera”

30 grudnia turecki prezydent przedstawił parlamentowi projekt ustawy o Libii, który przewiduje możliwość wysłania wojsk tureckich do tego kraju. 2 stycznia projekt ustawy został poparty przez turecki parlament i następnego dnia (03.01.2020) był ratyfikowany przez Erdogana.

5 stycznia Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że rozpoczęło się przerzucanie tureckich wojsk do Libii.

Przypomnijmy, pod koniec 2018 roku brytyjskie wydanie The Sun napisało, że oficerowie Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU) przybyli do Libii, aby wesprzeć zbuntowanego generała Khalifę Haftara.

W październiku ubiegłego roku brytyjski wywiad ostrzegł przed działaniami Kremla w Libii, gdzie Rosja miała przerzucać oddziały i uzbrojenie, tworząc tam „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Portal Daily Mail poinformował o tym, że Grupa Wagnera, prywatna firma wojskowa Putina stworzyła dwie bazy w pobliżu miast Bengazi i Tobruk. W ten sam czas brytyjska premier Theresa May ostrzegała, że Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet.

PRZECZYTAJ:

Walka o Libię. „Prywatna armia Putina” kontra „Gwardia Sułtana”

Najemnicy z „Grupy Wagnera” blisko zdobycia Trypolisu. Libia może stać się strategicznym bastionem Putina w miękkim podbrzuszu Europy

Oprócz tego, brytyjskie służby alarmowały, że w wyniku eskalacji konfliktu w Libii Moskwa może sprowokować napływ uchodźców z tego rejonu do Europy, gdyż właśnie tędy przechodzi obecnie największa liczba migrantów. Kontrola nad Libią pozwoliłaby również Putinowi na prowadzenie operacji wojskowych w basenie Morza Śródziemnego.

6 stycznia izraelski rosyjskojęzyczny portal „Russkij Jewriej”, powołując się na arabskie źródła w sieciach społecznościowych, poinformował, że co najmniej 10 rosyjskich najemników zostało wyeliminowanych w wyniku ataku tureckiego w Libii (około 20 zostało rannych). Wskazano, że rosyjski samolot wojskowy zabrał rannych do Syrii, gdzie znajduje się szpital wojskowy w Latakii. Jest to wynik pierwszego ataku wojska tureckiego na libijskich bojowników Khalify Haftara i rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. Bezpośredniego potwierdzenia tej informacji na razie nie ma.

PRZECZYTAJ:

Rosyjski generał ujawnił dlaczego Kreml sprowokował wojnę w Syrii

Użytkownik Twittera @galandecZP, który specjalizuje się w monitorowaniu podróży lotniczych, zauważył, że rosyjski latający szpital IL-76, numer lotu RF86906, przybył najpierw z rosyjskiego lotniska do Syrii, a następnie poleciał do Libii. Jednak na razie nie można potwierdzić informacji, że ten samolot zabrał rosyjskich najemników rannych dokładnie po ataku tureckich sił powietrznych.

Jeśli informacje o stratach rosyjskich najemników zostaną potwierdzone, będzie to druga rosyjska operacja na dużą skalę na Bliskim Wschodzie, podczas której Federacja Rosyjska ponosła ciężkie straty ludzkie.

Przypomnijmy, w lutym 2018 r. starcie z Amerykanami w Syrii zakończyło się druzgocącą klęską Rosjan. Koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone zadała cios rosyjskim najemnikom w Syrii. Według nowych danych zginęło ponad 215 rosyjskich najemników z grupy Wagnera.

Na czele grupy stoi pułkownik rezerwy Dmitrij Utkin, pseudonim Wagner. Urodzony w na Ukrainie w 1970 roku. Jest zwolennikiem estetyki i ideologii Trzeciej Rzeszy, stąd pseudonim na cześć Wilhelma Richarda Wagnera – ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera. Według zespółu wolontariuszy InformNapalm, prywatna agencja wojskowa Wagnera (zarejestrowana w Argentynie) jest zamkniętą strukturą wojskowego typu, jej obóz treningowy mieści się w Molkino, Kraj Krasnodarski, na poligonie 10. brygady specjalnego przeznaczenia Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Z dużą wiarygodnością można przypuścić, że realizowany jest tutaj ten sam mechanizm tworzenia oddziałów ochotniczych rezerwy GRU Sztabu Generalnego Rosji.

ZOBACZ TAKŻE:

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Time: Putinowi udało się zbudować globalne imperium tyranów i państw upadłych

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego