Koronawirus utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin, a na plastiku aż do trzech dni – wynika z badań naukowców z Uniwersytu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Wyniki badań wskazują, że ludzie mogą zarazić się koronawirusem drogą kropelkową lub przez dotknięcie powierzchni. Nie jest konieczny bezpośredni kontakt z zakażoną osobą – pisze portal The Hill.

PRZECZYTAJ:

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce

„Ten wniosek – jeśli zostanie potwierdzony – zdecydowanie kontrastowałby z wcześniejszymi medialnymi doniesieniami, które sugerują, że wirus nie przenosi się tak łatwo poza bezpośrednim międzyludzkim kontaktem”

– czytamy dalej.

Artykuł o badaniach, których rezultaty opublikowano w środę i oczekują jeszcze naukowej recenzji, jest najczęściej czytanym w czwartek tekstem na portalu The Hill.

CORONAVIRUS COVID-19 ZOBACZ MAPĘ ONLINE>>>

Finansowane z amerykańskich środków federalnych testy wykazały, że na powierzchni miedzianej koronawirus utrzymuje się przez cztery godziny, kartonowej przez dobę, a na plastikowej i stali nierdzewnej od dwóch do trzech dni. W powietrzu może unosić się do trzech godzin.

Według ostatnich danych, w Stanach Zjednoczonych SARS-CoV-2 zaatakował ponad 1300 osób. Zmarło co najmniej 38 ludzi.

Koronawirus, który od grudnia 2019 roku rozprzestrzenił się już na ponad 110 krajów, zabił na świecie ponad 4 tys. osób. Największe ogniska epidemii znajdują się w Chinach, gdzie koronawirus pojawił się w pierwszej kolejności, a także w Iranie, Włoszech i Korei Południowej.

Źrodło: PAP

PRZECZYTAJ:

WHO podjął decyzję ws. Covid-19. Od dziś można go określać jako pandemię

WHO ostrzega przed fałszywą nadzieją: „koronawirus nie zniknie latem jak grypa”

Politycy jednoczą się w obliczu koronawirusa. Premier: lewica i prawica działają wspólnie