Wiara w to, że koronawirus „po prostu zniknie latem tak jak grypa” jest „fałszywą nadzieją” – ocenił czołowy ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych, dr Mike Ryan, podczas konferencji prasowej w Genewie. WHO zaleca, by wszystkie kraje ustanowiły powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenianiem się najważniejszym priorytetem.

PRZECZYTAJ:

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce

„Jak wiecie, w zeszłym miesiącu WHO organizowała spotkanie ponad 400 naukowców w celu ustalenia priorytetów badawczych, gdzie omówiono setki pomysłów, na podstawie których publikujemy dziś mapę drogową dla badań i rozwoju”

– poinformował dziennikarzy szef WHO szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus..

„Francja i Republika Południowej Afryki już wskazały, że wykorzystają te protokoły do badań klinicznych i zachęcamy inne kraje do uczynienia tego samego”

– zaapelował.

CORONAVIRUS COVID-19 ZOBACZ MAPĘ ONLINE>>>

Wraz ze wzrostem liczby przypadków WHO zaleca, by wszystkie kraje ustanowiły powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenianiem się najważniejszym priorytetem. „Spowolnienie epidemii ratuje życie i daje czas na przygotowanie i badania” – zaznaczył Tedros.

WHO opracowało listę ponad 20 niezbędnych urządzeń medycznych, których potrzeba do leczenia chorych, w tym respiratorów i systemów zaopatrzenia w tlen. Według szefa organizacji „dostęp do tlenu medycznego może być różnicą między życiem a śmiercią dla niektórych pacjentów, a w wielu krajach już go brakuje”.

Jak podaje WHO, na całym świecie odnotowano ponad 3,2 tys. zgonów i ponad 100 tys. przypadków infekcji koronawirusem w niemal 90 krajach – w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie najnowszy bilans wirusa to 148 zmarłych, ponad 3,8 tys. zakażonych od początku kryzysu i prawie 280 wyleczonych.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

Przypomnijmy, dezinformacja może prowadzić do wybuchu paniki, która może stanowić większe zagrożenie niż sam wirus.

PAMIĘTAJ:

1. Myj ręce
2. Nie siej paniki
3. Piętnuj dezinformację