„Nie tylko przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, ale także powrót suwerennych terytoriów Mołdawii i Gruzji jest niezbędną podstawą do zagwarantowania trwałego pokoju i rozwoju w Europie” – napisał na Twitterze Ołeksij Danyłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Przypomnijmy, rządząca prorosyjska partia Gruzińskie Marzenie, którą finansuje rosyjsko-gruziński miliarder Bidzina Iwaniszwili, złożyła do parlamentu Gruzji analogiczny rosyjskiemu projekt ustawy o „agentach zagranicznych”, co spowodowało wybuch protestów w tym państwie Południowego Kaukazu.

W wyniku protestów prorosyjscy pachołkowie byli zmuszeni wydać oświadczenie, że bezwarunkowo wycofują się z ustawy, którą wcześniej poparli bez żadnych zastrzeżeń. Jednak partie opozycyjne wzywają do dalszych protestów, Gruzini nie akceptują wywrotowej działalności prorosyjskich marionetek i są gotowi walczyć o niepodległość i integralność terytorialną Gruzji.

PRZECZYTAJ:

Rosja musi opuścić Osetię Południową i Abchazję – prezydent Gruzji

Przypomnijmy, Ukraina popiera dążenie narodu gruzińskiego do przywrócenia integralności terytorialnej przyjaznego państwa, które również stało się ofiarą kremlowskiej agresji.

Istnieje zagrożenie, że terrorystyczna Rosja może wykorzystać tą sytuację w jakości pretekstu do agresji przeciwko suwerennej Gruzji.

Ponadto Rosji zależy na destabilizacji sytuacji w Mołdawii. Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Mołdawii Maia Sandu publicznie ogłosiła o zdemaskowaniu putinowskich planów dotyczących zamachu stanu i inwazji, którą przygotowała terrorystyczna, faszystowska Rosja. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Moskwa rozważa możliwość dokonania zamachu stanu w Mołdawii i przejęcia lotniska w Kiszyniowie w celu przerzucenia przez nie swojej armii do regionu graniczącego z ukraińską Odessą.

Z kolei nowo wybrany premier Mołdawii Dorin Recean potwierdził, że władze Mołdawii wiedzą o kilku scenariuszach destabilizujących sytuację w Mołdawii, w tym ten, który przewiduje przejęcie lotniska w Kiszyniowie do celów wojskowych, podaje Moldova 1. Wcześniej Recean powiedział, że opowiada się za demilitaryzacją Naddniestrza i wypędzeniem wojsk rosyjskich z tego tymczasowo okupowanego regionu Mołdawii. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow nazwał te słowa „antyrosyjską histerią”, informuje Interfax.

W grudniu ubiegłego roku Mołdawia wezwała do wycofania wojsk rosyjskich z Naddniestrza. Wicepremier Mołdawii Nicu Popescu na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE oświadczył, że obecność Rosjan w Naddniestrzu narusza neutralny status Mołdawii.

„Nielegalna obecność rosyjskich sił zbrojnych narusza suwerenność i neutralny status Mołdawii. Zdecydowanie wzywamy do całkowitego i bezwarunkowego wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Republiki Mołdowy zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez Rosję w 1999 r. szczytu OBWE w Stambule”

– powiedział Popescu.

Wicepremier Mołdawii zaapelował o konieczności zwrócenia uwagi na duży rosyjski magazyn amunicji pod Kołbasną. Według niego magazyn ten stanowi zagrożenie dla całego regionu i musi zostać zlikwidowany za pomocą odpowiednich, uznanych na arenie międzynarodowej procedur.

Z kolei Putin 22 lutego ponownie przypomniał swoją imperialistyczną narrację, że Rosja walczy o swoje „historyczne granice”, informuje ISW. Podobne tezy kremlowski zbrodniarz wojenny wygłaszał przed inwazją na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Pojęcie „historycznych granic” Rosji może posłużyć Putinowi do uzasadnienia agresji na niemal każdy kraj, terytorium, które kiedykolwiek należało do Związku Radzieckiego lub Imperium Rosyjskiego, w tym na Polskę i kraje bałtyckie.

Dzień wcześniej, 21 lutego, w swoim przemówieniu Putin zapowiedział anulowanie swojego dekretu z maja 2012 roku w sprawie stanowiska Rosji w sprawie integralności terytorialnej Mołdawii.

Tym samym morderczy dyktator odwołał wydane w 2012 roku zarządzenia MSZ Rosji o stanowczym przestrzeganiu zasad Karty Narodów Zjednoczonych, nakazujących rozwijanie przyjaznych stosunków między państwami na zasadach równości, poszanowania ich suwerenności i integralności terytorialnej, a także jak zaangażowanie Rosji w aktywne poszukiwanie rozwiązań problemu naddniestrzańskiego w oparciu o poszanowanie integralności terytorialnej Mołdawii.

Wcześniej szef Mołdawskiej Służby Bezpieczeństwa Informacji Alexandru Musteace powiedział, że Rosja może rozpocząć ofensywę przeciwko Mołdawii w pierwszym kwartale 2023 roku, podaje TVR Moldova. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych też informowało, że Polska, kraje bałtyckie i Mołdawia są na liście „celów Kremla”, informuje RMF.fm.

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Jednak realizacji agresywnych mrzonek Putina przeszkadzają Siły Zbrojne Ukrainy, poniważ próby praktycznej realizacji agresywnych planów kremlowskiej bestii zależą od rozwoju wojny na Ukrainie. Prawdopodobnie Ukraina nie będzie miała innego wyjścia, jak rozwiązać problem rosyjskiej okupacji Naddniestrza przy pomocy siły zbrojnej.

Jak informowaliśmy wcześniej, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Kyryło Budanow jeszcze w ubiegłym roku oświadczył, że Ukraina jest gotowa pomóc Mołdawii w pozbyciu się rosyjskich najeźdźców.

Jest zatem wysoce prawdopodobne, że los rosyjskiej enklawy terrorystycznej w tymczasowo okupowanej mołdawskiej prowincji jest już przesądzony. Siły Zbrojne Ukrainy prawdopodobnie będą zmuszone do rozwiązania problemu rosyjskiej okupacji Naddniestrza przy pomocy wojskowych narzędzi.

PRZECZYTAJ:

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

KOMENTARZ REDAKCJI

Po upadku muru berlińskiego i rozpadzie ZSRS Rosja podłożyła szereg geopolitycznych „bomb zegarowych” w regionie bałtycko-czarnomorskim. Są wśród nich: obwód kaliningradzki nad Bałtykiem, oderwane od Mołdawii Naddniestrze, anektowany ukraiński Krym na Morzu Czarnym oraz okupowana część Donbasu na południowym wschodzie Ukrainy. Oprócz tego Rosja oplotła siecią swoich agentów Białoruś i wciągnęła Mińsk do własnego bloku militarno-politycznego. W rezultacie Polska i kraje bałtyckie stały się najbardziej zagrożonymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Rosja stała się egzystencjalnym zagrożeniem całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wielokrotnie ostrzegaiśmy, że Moskwa opracowuje szczegółowy plan agresji i terroru wobec krajów regionu. W tym stwierdzeniu nie ma najmniejszej przesady. O istnieniu takiego planu świadczą liczne odtajnione dane ukraińskiej i zachodnich agencji wywiadu, a także nagminne wypowiedzi samych rosyjskich strategów, polityków oraz wielokrotne publikacje kremlowskich propagandystów, którzy ostatnio zaczęli urządzać histerię w sprawie konieczności „denazyfikacji” Polski. I to nie jest przypadek. Rzeczywiście, w ultimatum, jakie rosyjskie MSZ w grudniu ubiegłego roku wystosowało wobec USA i NATO, pojawiło się żądanie rozbrojenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli przywrócenia Moskwie dawnej strefy wpływów na Starym Kontynencie.

Jak informowaliśmy wcześniej, pod koniec grudnia ubiegłego roku na polecenie Putina rosyjskie MSZ Rosji wystąpiło z aroganckimi i chamskimi żądaniami wobec USA i NATO, by Sojusz Północnoatlantycki nie rozszerzał się na wschód, a pozostawił sąsiadów Rosji na pastwę Kremla i żadnym czynem nie popierał te kraje w obliczu rosyjskiej agresji w sprawie ochrony ich bezpieczeństwa, niepodległości i integralności. Co więcej, Moskwa domaga się też rozbrojenia państw członkowskich NATO, które przystąpiły do sojuszu po 1997 roku, to znaczy domaga się faktycznie pozostawienia krajów bałtyckich, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii bez parasola bezpieczeństwa NATO. Innymi słowy, Putin zażądał, aby USA i NATO podzieliły świat i przywróciły Kremlowi kontrolę nad stalinowską strefą wpływów w Europie.

Putin otworzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą powrócić w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Putin chce kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitaryzacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, statusu Królewca! Co więcej, trzeba żądać, aby narody znajdujące się pod władzą Federacji Rosyjskiej miały możliwość wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwie sfederowanej Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagrozi demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi zostać potępiony na wieki.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: