Bezpieczeństwo Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego – zaznaczył starszy pracownik naukowy ds. Rosji Amerykańskiej Rady Polityki Zagranicznej – Stephen Blank w artykule dla serwisu internetowego wpływowego amerykańskiego think tanku Atlantic Council.

„Moskwa ma możliwość przeprowadzenia operacji na wodach przybrzeżnych Ukrainy w celu izolacji Mariopola i południowo-ukraińskiego wybrzeża w kierunku Odessy. Czyni to poprzez trwałe wzmocnienie sił lądowych, powietrznych i morskich na Krymie i wokół niego. Jak będzie wyglądał ten atak? Operacja desantu może z łatwością doprowadzić do masowych ostrzałów rakietowo-artyleryjskich skierowanych na cele naziemne. Inną możliwością jest użycie powietrznych sił szturmowych lub w połączeniu z operacją morską opartą na atakach ze statków wzdłuż brzegu. Jest prawdopodobne, że moskiewska blokada Morza Azowskiego rozprzestrzeni się na całe wybrzeże Ukrain i obejmie też Odessę, i może być również ukierunkowana na przejmowanie pól energetycznych, które wciąż znajdują się pod kontrolą Ukrainy na Morzu Czarnym (zajęcie obiektów energetycznych było głównym celem operacji krymskiej w 2014 roku).

Ukraina potrzebuje niezawodnych platform startowych i systemów naprowadzania, w szczególności radarów. Ponieważ Moskwa nie chce negocjować ani wdrażać porozumień mińskich, Stany Zjednoczone i ich główni sprzymierzeńcy w Europie powinni połączyć zwiększoną pomoc Ukrainie do samoobrony z jeszcze większą ogólną presją na Moskwę. Przyczyny tego są oczywiste. Bezpieczeństwo Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego. Inwazja na Krym i Donbas grozi nie tylko Ukrainie, ale także znacznej części Europy”.

Atlantic Council, tłum. Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Trzecie Imperium

Dugin: Rosyjski car powinien stać się carem ogólnoeuropejskim [WIDEO]

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Na celowniku Kremla

Wróg u bram

Międzymorze. „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”

Były szef NATO: Lech Kaczyński miał rację. Dziś Gruzja, jutro Ukraina…

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Kulisy dyplomacji: Putin chce zniszczyć UE i rozczłonkować Ukrainę

Były komisarz UE: Putin dąży do przejęcia kontroli nad krajami Europy Środkowo-Wschodniej

Putin o NATO: „Udusimy ich wszystkich”

Ekspert: Putin postawił znak równości między ZSRS a „Rosją sowiecką” i chce wznowić stalinowską strefę wpływów w Europie