Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym niemieckiemu wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung” po raz kolejny podkreślił, że Ukraina jest tarczą Europy, która broni Polski, Europy, w tym także Niemiec przed agresją rosyjskiego despotyzmu.

„Dziś Ukraina broni Polski, Europy, w tym także Niemiec. Gdyby Ukraina, stawiając heroiczny opór, nie zdołała ostatecznie oprzeć się imperialnym planom Putina, Polska i kraje bałtyckie byłyby bezpośrednio zagrożone dalszym rozszerzeniem rosyjskiej strefy wpływów na Europę Środkową”.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

PRZECZYTAJ:

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Dugin: Rosyjski car powinien stać się carem ogólnoeuropejskim

Dodał też, że nie tylko Putin, ale także zdecydowana większość ludności Federacji Rosyjskiej jest winna podżegania do szeregu agresywnych wojen, podkreślił, że całe społeczeństwo rosyjskie jest przesiąknięte antyludzkimi ideami imperialnego ekspansjonizmu, a kremlowski zbrodniarz wojenny jest tylko ich rzecznikiem i realizatorem.

„Idee rosyjskie, o których mówimy, to zresztą nie tylko idee samego Władimira Putina; duża część społeczeństwa rosyjskiego jest nimi przesiąknięta, tam dziennikarze mówią o Rosji, która sięga aż do polskiego Kalisza. Są to idee wielkoruskie, które polegają na podporządkowaniu sobie innych narodów. Dzięki Ukrainie to zagrożenie jest obecnie powstrzymywane. Myślę jednak, że to niebezpieczeństwo stanie się niestety znowu aktualne w przyszłości”

– podkreślił prezydent RP.

PRZECZYTAJ:

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

Putin usiłuje zdestabilizować Europę i wskrzesić strefę wpływów ZSRR

Andrzej Duda podkreślił też, że dla zapewnienia bezpieczeństwa w regionie konieczne jest maksymalne wzmocnienie zdolności obronnych poszczególnych państw wschodniej flanki NATO, „tak, aby ewentualnemu napastnikowi nie opłacało się atakować”.

Prezydent RP zwrócił szczególną uwagę na destrukcyjny wpływ na europejskie bezpieczeństwo rosyjsko-niemieckich projektów transportu węglowodorów dnem Bałtyku. Stwierdził, że „pragnie budować dobre stosunki”, ale „ma głęboką pretensję pod adresem Niemiec, jeżeli chodzi o projekty pod nazwą Nord Stream w zakresie przesyłu gazu ziemnego”.

„Zwłaszcza jako przyjaciel Niemiec. Jako ten, który przez lata w wielu rozmowach zwracał uwagę niemieckiej kanclerz na fakt, że te gazociągi będą szkodliwe dla Europy, a dla nas, Polaków – mordercze. Że są one kluczem do rosyjskiej dominacji na rynku europejskim. Wielu naszych sąsiadów postrzegało to w ten sam sposób”

– zaznaczył prezydent Duda.

Źródło: FAZ, Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

Nord Stream 2 zgnije na dnie Bałtyku. Dywersyfikacja uratuje Europę i zabije rosyjską gospodarkę

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: