Rosja przygotowuje się do ataku na NATO, ale Sojusz jest w pełni przygotowany do ewentualnej ofensywy wojsk Federacji Rosyjskiej, które ostatnio zintensyfikowały ćwiczenia w regionie zachodnim – oświadczył szef NATO Jens Stoltenberg, podczas internetowej konferencji prasowej, we wtorek 1 kwietnia, informuje portal Europejska Prawda.

„Obserwujemy znaczną aktywność wojskową w pobliżu granic NATO dzięki nowym ćwiczeniom wojskowym w zachodnich wojskowych okręgach Rosji. Widzieliśmy znaczącą obecność Rosji na Morzu Północnym”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz Generalny NATO

Pomimo pandemii koronawirusa COVID-19, Sojusz Północnoatlantycki jest w pełni przygotowany do ofensywy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – podkreślił Stoltenberg.

„NATO będzie nadal patrolować naszą przestrzeń powietrzną. Musimy być obecni na lądzie, ale także w powietrzu i na morzu. Nasze stałe siły morskie nadal patrolują morza”

– dodał.

Z kolei, Stany Zjednoczone oświadczyły, że NATO będzie nadal wspierać Ukrainę i Gruzję w walce przeciwko rosyjskiej agresji i chce przystąpienia tych dwóch państw do sojuszu już najbliższej przyszłości – podkreśliła Ambasador USA w NATO Kay Bailey Hutchison, podaje UNIAN.

Została zapytana, jak ocenić perspektywę przystąpienia do Sojuszu takich krajów jak Gruzja, Ukraina oraz Bośnia i Hercegowina. Na co Ambasador USA odpowiedziała, że Sojusz zobowiązuje się do tego, aby wszystkie trzy kraje stały się pełnoprawnymi członkami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

„Jesteśmy zaangażowani w to, by wszystkie te kraje [Gruzja, Ukraina, Bośnia i Hercegowina] stały się przyszłymi członkami NATO”.

Kay Bailey Hutchison

Ambasador USA przy NATO

Przypomniała przykład Macedonii Północnej, która niedawno stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu. Dodała też, że stali przedstawiciele państw członkowskich NATO wielokrotnie odwiedzali Gruzję i Ukrainę.

Ambasador USA w NATO powiedziała także, że NATO oczekuje kontynuacji niezbędnych reform w Gruzji i na Ukrainie. Przypomniała też, że NATO chce, aby okupowane przez Rosję terytoria Ukrainy i Gruzji wróciły pod jurysdykcję tych niezależnych państw.

Zaznaczyła też, że w przestrzeni informacyjnej Gruzji i Ukrainy konieczne jest stworzenie takich warunków, które zniszczą dezinformację pochodzącą z Rosji.

NATO nie osłabi pomocy, którą Sojusz już zapewnia Ukrainie i Gruzji w walce z rosyjską agresją, – podkreśliła. Zauważyła również, że Sojusz przestrzega polityki otwartych drzwi, a przystąpienie Macedonii Północnej do NATO świadczy o skuteczności tej polityki.

Przypomnijmy, latem 2018 roku ówczesny asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wess Mitchell podczas wystąpienia w amerykańskim think tanku Heritage Foundation powiedział, że: „Musimy patrzeć na Zachód jak na wspólnotę krajów demokratycznych, zjednoczonych przez historię, kulturę i wspólnie poniesione ofiary. Niektórzy członkowie tej wspólnoty to stare demokracje, niektórzy nie. Niektórzy są w Unii Europejskiej albo w NATO, inni nie. Niektórzy są słabi, niektórzy silni. Niektórzy są geograficznie na uboczu, niektórzy w centrum wydarzeń. Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu zarówno historycznie, jak i poprzez dzisiejsze wybory ich narodów. Wielka Brytania pozostanie w sercu Zachodu i po Brexicie. Najważniejsze jest to, by istniały również inne niż instytucje czynniki, które nas łączą. Instytucje są narzędziem, nie zaś celem”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

Ukraina funkcjonuje już, jak wschodnia flanka NATO – szef MSZ Ukrainy

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Kurt Volker: okupacja części Ukrainy i Gruzji nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO

Ukraina może dołączyć do NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – Michael Carpenter

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Zełenski usiłuje skomplikować proces integracji euroatlantyckiej Ukrainy? Сhce przeprowadzić referendum o przystąpieniu do NATO