Liczy, że europejska jedność ws. Ukrainy rozpadnie się po wyborach we Francji (WIDEO)

nadal przygotowuje się do dużej wojny” – oświadczył w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow w Kijowsko-Mohylańskiej Szkole Biznesu.

Według Turczynowa, Rosja umacnia swoje pozycje na wschodzie Ukrainy na terytoriach niekontrolowanych przez Kijów. Na przerzucono nowe oddziały okupacyjne i obecnie ich liczebność wynosi około 30 tysięcy. W planach Moskwy jest zwiększenie tej liczby do 50 tysięcy – stwierdził szef RBNiO.

Jednocześnie Kreml oczekuje, że europejska jedność w kwestii ukraińskiej rozpadnie się po wyborach we Francji. Taki pogląd wyraził w rozmowie z telewizyjnym 5 Kanałem analityk z Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej Wołodymyr Horbacz (patrz od 7:22 załączonego ). Moskwa spodziewa się we Francji zwycięstwa kandydata, którego strona rosyjska będzie mogła postrzegać jako prorosyjskiego. Stawia na problemy w UE i koncentrację Brukseli na wewnętrznych sprawach Unii Europejskiej, dla której ukraińsko-rosyjski konflikt zejdzie w tej sytuacji na drugi plan – uważa ukraiński analityk.

Jagiellonia.org / kresy24.pl