Po inwazji Rosji na Ukrainę cała Europa znalazła się w nowej sytuacji strategicznej. Rosji nie można już postrzegać jako partnera. Reżim rosyjski powinien zostać odizolowany od społeczności międzynarodowej i gospodarki. Obecne sankcje są niewystarczające, musimy kontynuować prace nad nowym pakietem środków ograniczających – powiedział wczoraj szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w stolicy Finlandii, podaje portal WNP.pl, powołując się na PAP.

„Polska wita z zadowoleniem wasz wniosek o przystąpienie do NATO, w moim kraju jest konsensus polityczny, by jak najszybciej procedować ratyfikację. Jestem przekonany, że wasza akcesja wzmocni Sojusz i znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz stabilności politycznej w rejonie Morza Bałtyckiego”.

Zbigniew Rau

Minister spraw zagranicznych RP

Szef MSZ dziękował też Finlandii za jej solidarność z Ukrainą i za pomoc, jakiej ten kraj udziela Ukrainie. Zwracał też uwagę na bardzo dobrą współpracę bilateralną Polski i Finlandii między innymi na rzecz bezpieczeństwa oraz obronności. Rau przypomniał, że obroty gospodarcze między Polską i Finlandią osiągnęły w zeszłym roku wartość 4,3 miliarda euro.

Przypomnijmy, Finlandia w połowie maja oficjalnie ogłosiła swoje plany dołączenia do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, uruchamiając proces, którego kulminacją będzie rozszerzenie NATO po raz dziewiąty od czasu jego założenia w 1949 roku. Decyzję publicznie poparli prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier tego państwa Sanna Marin.

Obecnie Finlandia i Szwecja intensywnie przygotowują się do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 28 czerwca na spotkaniu Turcji, Szwecji i Finlandii zostały otwarte drzwi dla obu krajów skandynawskich w NATO. Wcześniej Turcja zablokowała proces akcesji tych krajów do Sojuszu, domagając się zakończenia ich wsparcia dla Kurdów, ale we wtorek osiągnięto porozumienie między tymi krajami. Finlandia i Szwecja wkrótce staną się członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Co więcej, Sojusz Północnoatlantycki zdecydował o ośmiokrotnym zwiększeniu sił szybkiego reagowania na wschodniej flance NATO. Wczoraj szef Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO zwiększy siły szybkiego reagowania do 300 tys. tys. żołnierzy. Na dodatek, USA, Wielka Brytania oraz inne kraje zbiorowego Zachodu uzbrajają Ukrainę w najskuteczniejszą i najnowocześniejszą broń, która skutecznie, systematycznie, celowo i bezwzględnie niszczy armię rosyjską, która najechała na terytorium Ukrainy. A Stany Zjednoczone uchwaliły ustawę pożyczki-dzierżawy (Lend-Lease Act), która uczyniła ofiarę rosyjskiej agresji – Ukrainę – niezwyciężoną.

KOMENTARZ REDAKCJI

Transformacja krajobrazu bezpieczeństwa w Europie to dla chorobliwie paranoicznego zbrodniarza wojennego Władimira Putina spełnienie najgorszego koszmaru, ale jest ona wynikiem jego zbrodniczej decyzji o rozpaleniu nieuzasadnionej i niesprowokowanej agresji przeciwko pokojowej Ukrainie.

Przypomnijmy, w ostatnich latach portal Jagiellonia.org wielokrotnie prognozował i ostrzegał, że wojna przeciwko Ukrainie może pogrzebać Rosję. W tej chwili cały świat obserwuje proces realizacji tego katastrofalnego dla agresywnej i przestępczej Rosji scenariusza.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

„Osiągnięcia” Putina. Ukraina niszczy jego armię, a Finlandia i Szwecja przystępują do Sojuszu Północnoatlantyckiego