Zakrojone na szeroką skalę wspólne manewry strategiczne sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi pt. „Zapad-2021”, które odbędą się w dniach 10-16 września br., stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państw pomostu bałtycko-czarnomorskiego, zwłaszcza Trójkąta Lubelskiego – Ukrainy, Polski i Litwy oraz innych krajów bałtyckich. Rosja już przerzuca eszelony wojsk do polskiej granicy na Białorusi.

Według oficjalnego oświadczenia Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, tematem manewrów będzie „Wykorzystanie zgrupowań wojsk w celu zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego”.

Moskwa pręży muskuły i demonstruje swoje wpływy w bałtycko-czarnomorskim regionie. Istnieje jednak zagrożenie, że ​​te manewry wojskowe mogą przerodzić się w otwartą agresję przede wszystkim przeciwko Ukrainie, ale Polska i Litwa również są zagrożone, ponieważ nikt nie zna prawdziwych planów Putina, który ostatnio wyczuł słabość i niezdecydowanie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena.

Co znamienne, Rosja próbuje zaangażować w ćwiczenia Zapad-2021 Chiny, Iran i inne kraje Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOS). Kreml dokłada wszelkich starań, aby sprowokować prawdziwą globalną konfrontację z krajami zbiorowego Zachodu.

Zgrupowania wojsk, które Rosja i Białoruś zamierzają wykorzystać w ćwiczeniach, mają charakter ofensywny, twierdzi Ihor Romanenko, ukraiński ekspert wojskowy, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, informuje uainfo.org.

„Zgrupowanie [wojsk] ma charakter uderzeniowy i jest skierowane przede wszystkim przeciwko Ukrainie, a także sojusznikom – krajom bałtyckim i Polsce”

– powiedział.

PRZECZYTAJ:

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Na tle przygotowań do rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych Zapad-2021 samozwańczy prezydent Aleksander Łukaszenka rozkręca na Białorusi prawdziwą antyzachodnią histerię propagandową i straszy zagrożeniem rozpętania III wojny światowej.

Bezprawny dyktator, który w ubiegłym roku wbrew woli ludu przejął władzę na Białorusi – szerzy bezpodstawne oszczerstwa, że rzekomo Polska, Ukraina, Litwa i Łotwa koordynowane przez Niemcy i kierowane przez USA, dążą do rozpętania trzeciej wojny światowej i rzekomo organizują przeciwko bezprawnemu łukaszystowskiemu reżimowi na Białorusi prowokacje, informuje Belta.by.

„Tworząc tu, w środku Europy, straszny punkt zapalny, prowadząc wobec nas i Rosji, a także Chin, wojnę hybrydową, Europejczycy nie tylko tworzą punkt zapalny. Oni prowadzą do rozpętania trzeciej wojny światowej – oświadczył Łukaszenka. – To szaleństwo polityków”

– straszy rosyjski pachołek, który za pomocą falsyfikacji i przemocy terroryzuje naród białoruski i bezprawnie utrzymuję władzę na Białorusi.

PRZECZYTAJ:

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem

KOMENTARZ REDAKCJI

Wojny w Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Wojna już trwa… Kreml marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego w granicach z 1914 roku. Dopóki Rosja będzie rządzona przez autorytarny reżim rewanżystów i stalinistów, wszelkie nadzieje na pokój na Wschodzie Europy będą złudne i niewykonalne.

Moskwa boi się wzmocnienia wschodniej flanki NATO i powstania silnego regionalnego sojuszu państw Międzymorza. Kreml usiłuje za wszelką cenę uniemożliwić stworzenie  sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej, zdolnego do powstrzymania rosyjskiej ekspansji na Zachód. Stworzenie regionalnego sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej oznaczałoby kres marzeń o odbudowie Imperium Rosyjskiego.

PRZECZYTAJ:

Kreml przygotowuje się do uderzenia w region bałtycki – była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej

Po upadku muru berlińskiego i rozpadzie ZSRS Rosja podłożyła szereg geopolitycznych „bomb zegarowych” w regionie bałtycko-czarnomorskim. Są wśród nich: obwód kaliningradzki nad Bałtykiem, oderwane od Mołdawii Naddniestrze, anektowany ukraiński Krym na Morzu Czarnym oraz okupowana część Donbasu na południowym wschodzie Ukrainy. Oprócz tego Rosja oplotła siecią swoich agentów Białoruś i wciągnęła Mińsk do własnego bloku militarno-politycznego. W rezultacie Polska i kraje bałtyckie stały się najbardziej zagrożonymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2017 r. Rosja i Białoruś przeprowadziły manewry wojskowe na wielką skalę pod kryptonimem Zapad-2017. W grudniu tegoż roku niemiecka gazeta „Bild”, powołując się na analityków wojskowych, ujawniła, że wojska rosyjskie i podległe im siły białoruskie podczas manewrów Zapad-2017 ćwiczyły zmasowany atak na Europę. Według scenariusza inwazja „rozpoczęła się” od zajęcia tzw. Przesmyku Suwalskiego i odcięcia krajów bałtyckich od reszty NATO. Następnym krokiem była „neutralizacja” z powietrza bądź zajęcie baz wojskowych na terytorium Polski i innych częściach „wschodniej flanki” NATO. Z artykułu wynika, że scenariusz zakładał zajęcie krajów bałtyckich.

PRZECZYTAJ:

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego w granicach z 1914 roku

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził:

Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie:

„Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat”

– zapowiedział.

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy.

Putin zachowuje się jak Hitler na kilka lat przed II wojną światową. Dlatego warto przypomnieć słowa Winstona Churchilla, który powiedział w House of Commons, gdy kraje europejskie zawarły z Hitlerem układ monachijski w 1938 roku:

„Mieliście wybór między wojną i hańbą. Wybraliście hańbę, teraz dostaniecie wojnę”.

I miał rację. Niecały rok później Hitler napadł na Polskę, a Wielka Brytania musiała wypowiedzieć Niemcom wojnę. Zaczęła się II wojna światowa…

Teraz Europa i świat stoi przed tym samym wyborem…

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Moskwa intensywnie szykuje się do wojny w regionie bałtyckim. Szojgu zapowiedział stworzenie około 20 nowych formacji i jednostek wojskowych

Trzecie Imperium

Putin o NATO: „Udusimy ich wszystkich”

Rosja: „Nasze czołgi wjadą na przedmieścia Warszawy w ciągu niecałej doby, wcześniej desant z powietrza” (WIDEO)