Nowe pomniki Lenina, Stalina i innych „wybitnych” postaci wkrótce pojawią się w Moskwie na „Alei Władców”.

W Moskwie ogłoszono o zamiarze uzupełnienia “Alei Władców” Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego w nowe popiersia radzieckich działaczy w celu pełnienia przez nie „funkcji edukacyjnej”. O tym powiedział dyrektor wykonawczy tego towarzystwa Władysław Kononow.

ZOBACZ TAKŻE:

Większość Rosjan chce upamiętnienia Józefa Stalina w miejscach publicznych

Według niego, pomniki-popiersia radzieckich władców pojawią się w Moskwie już 22 września. Warto zaznaczyć, że będą to pierwsze podobne pomniki, postawione w stolicy w czasie poradzieckim. W szczególności, mówi się o popiersiach ośmiu radzieckich władców – Lenina, Stalina, Chruszczowa, Breżniewa, Andropowa, Czernienki, Gorbaczowa i Jelcyna.

„Zadaniem tej alei jest pełnienie funkcji edukacyjnej. Można tutaj prowadzić lekcje otwarte dla dzieci. W ten sposób uczniowie lub kadeci będą tutaj przychodzić i dowiadywać się o jakiejś postaci coś nowego” — uważa dyrektor ds. naukowych Towarzystwa Michał Miagkow

Zauważył również, że postanowiono popiersia tych „działaczy” historycznych postawić, „aby przypominać, że oni w Rosji mieli taką historię”.

Wiadomo, że obecnie na „Alei Władców” w Moskwie, którą otworzono w zeszłym roku, już są 33 podobne pomniki-popiersia. Widocznie, „władcy” w Rosji są bardzo cenieni.

ZOBACZ TAKŻE:

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

80. rocznica operacji polskiej NKWD. Rosjanie jeszcze bardziej kochają Stalina

Liczba sympatyków Stalina wśród Rosjan sięgnęła maksimum na przestrzeni ostatnich 11 lat. Informuje o tym BBC, powołując się na wyniki sondażu Centrum Lewady, w miarę niezależnego ośrodka badania opinii publicznej w Rosji.

Jeżeli w marcu 2006 roku sekretarza generalnego CK WKP (b) Stalina z „podziwem”, „szacunkiem” i „sympatią” traktowało 37 % respondentów, to w styczniu b.r. ich liczba wzrosła do 46 %.

Sondaż Centrum Lewady o postrzeganiu liderów kraju w różnych okresach historycznych przeprowadzano w dniach 20-23 stycznia 2017 wśród 1600 pełnoletnich Rosjan w 48 regionach państwa.

Przypomnijmy, że 80 lat temu , 11 sierpnia 1937 roku, szef NKWD Rosjanin Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz nr 00485 o rozpoczęciu „operacji polskiej”, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Sowieckiego. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach. Większość Rosjan chce upamiętnienia Józefa Stalina w miejscach publicznych

Polecamy! Operacja polska NKWD to główny temat „Biuletynu IPN” nr 7–8/2017

Rozstrzelać Polaków!

Zbliża się 80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach. Rosjanie jeszcze bardziej kochają czerwonego mordercę

Zbliża się 80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach. Rosjanie gloryfikują morderców (WIDEO)

W Rosji jeszcze bardziej pokochano Stalina

Dmowski zostawił Polaków ze Wschodu na pastwę Rosji

Łubianskije malcziki − stalinowscy kaci

Zapomniane ludobójstwo Polaków

Dziś obchodzimy 80. rocznicę stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

Stalinowskie ludobójstwo na Polakach

Senat upamiętnił polskie ofiary zbrodni NKWD z lat 1937–1938